Sosyal medyanın gömülü yirmi yaş dişi operasyonu yapılacak hastaların perioperatif anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of social media on perioperative anxiety of patients who will have an impacted wisdom tooth operation
  1. Tez No: 796782
  2. Yazar: TAHAYASİN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sosyal Medyanın Gömülü Yirmi Yaş Dişi Operasyonu Yapılacak Hastaların Perioperatif Anksiyetesi Üzerine Etkisi Gömülü üçüncü molar dişi çekiminin sıklıkla anksiyeteye neden olduğu bilinmektedir. Anksiyete hem hasta hem cerrah üzerinde negatif etkiye sahiptir. Çalışmamızda gömülü üçüncü molar dişini çektirmeden önce sosyal medya içeriklerini izlemiş ve izlememiş olan hastaların anksiyete farkı değerlendirilmiştir. Çalışmamız gömülü mandibular üçüncü molar dişini çektirmeden önce sosyal medya içeriklerini izlemeyen (grup 1) 82 hasta ve operasyon öncesinde sosyal medya içeriklerini izleyen (grup 2) 80 hasta olmak üzere 162 hasta üzerinde yapılmıştır. Grup 2'nin anksiyete düzeyi grup 1'den MDAS ve STAI anksiyete skorlamaları değerlendirildiğinde daha yüksek bulunmuştur (Sırasıyla P= 0,001 ve P= 0,034). Hastaların eğitim durumu, diş hekimi ziyareti, diş hekimine gitme sıklığı, gömülü diş operasyonu geçmişi ile anksiyete açısından bazı farklar tespit edilmiştir; eğitim düzeyi lise ve üniversite olan hasta gruplarında grup 2'nin MDAS anksiyete skoru, grup 1'in MDAS anksiyete skoruna göre yüksek bulunmuştur (Sırasıyla P=0,044 ve P=0,024). Benzer şekilde eğitim düzeyi lise olan hasta grubunda grup 2'nin STAI anksiyete skoru, grup 1'in anksiyete skoruna göre yüksek bulunmuştur (P=0,037).
Özet (Çeviri)
The Effect of Social Media on Perioperative Anxiety of Patients Who Will Have an Impacted Wisdom Tooth Operation Impacted third molar tooth extraction is known to often cause anxiety. Anxiety has a negative effect on both the patient and the surgeon. In our study, the difference in anxiety of patients who watched and did not watch social media content before having their impacted third molar extracted was evaluated. Our study was conducted on 162 patients, including 82 patients who did not watch social media content before the impacted mandibular third molar tooth extraction (group 1) and 80 patients who watched social media content before the operation (group 2). The anxiety level of group 2 was found to be higher than group 1 when the MDAS and STAI anxiety scores were evaluated (P= 0.001 and P= 0.034, respectively). There were some differences in terms of education level, visits to the dentist, frequency of visit to the dentist, history of impacted tooth operation and anxiety; In the patient groups whose education level was high school and university, the MDAS anxiety score of group 2 was higher than the MDAS anxiety score of group 1 (P=0.044 and P=0.024, respectively). Similarly, in the patient group with high school education, the STAI anxiety score of group 2 was higher than the anxiety score of group 1 (P=0.037).