Balıkesir - Susurluk ilçesi koşullarında sera ısı gereksinimlerinin incelenmesi
An analysis of greenhouse heat requirement in Susurluk, Balikesir conditions
- Tez No: 796939
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YASLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ürünlerin yetişme süreleri boyunca istedikleri iklim koşullarını en iyi şekilde sağlayan kontrollü üretim ortamlarına sera denir. Sıcaklığın düşük olduğu zamanlarda, sera içerisindeki ürünlerin gelişmesi için gerekli olan sıcaklık değerlerinin korunmasında mutlaka seraların ısıtılması gereklidir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü yayınlarından ulaşılan veriler çerçevesinde, ülkemizde Balıkesir ve çevresi, günlük ortalama güneşlenme süresi ile güneş ışınımının yoğunluğu açısından ilk sıralarda yer alan ilimizdir. Bu bakımdan Balıkesir ve ilçelerinde örtü altı ziraatının ekonomik olarak yapılabileceği düşünülebilir. Bu tez çalışmasında, Susurluk ilçesindeki çalışma yapılan seranın ve bölgeye uyumlu olan sera örneklerinin ısı gereksinimleri hesaplanarak, sera modelleri için öneriler sunulmuştur. Bu amaç doğrultusunda seralarda çoğunlukla kullanılan 3 farklı örtü malzemesi ele alınmış ve sera içi sıcaklığın 10°C ve 20°C olması halindeki ısı gereksinimleri ile yakıt giderleri belirlenmiştir. Hesaplamalar neticesinde, seralarda çift katlı Polietilen plastik örtülerin kullanılması durumunda seralardaki ısı ihtiyacının en az olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bölgenin iklim şartlarının örtü altı ziraatına uygunluğu tespit edilmiştir. İthal Sibirya Kömürü ile Linyit Kömürünün seraların ısıtılması için kullanılması durumunda örtü altı yetiştiriciliğin ekonomik olarak yapılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The greenhouses, which optimally provide the appropriate indoor environmental conditions for plants during the growing period, are controlled growing environments. Greenhouses must be heated on cold days and nights to provide desired temperatures for plants. Balıkesir and its surroundings are the regions which are among the first rank in our country in terms of intensity of solar radiation and average daily insolation time according to data obtained from Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change General Directorate of Meteorology. Therefore, it can be said that economical greenhouse agriculture will be performed economically in the region. In this thesis, the heat requirements of a greenhouse in Susurluk district and the greenhouse samples compatible with the region were calculated and recommendations were given for greenhouse models. For this purpose, three different greenhouse covering materials which are commonly used were selected and heat requirements and fuels costs were calculated based on the greenhouse indoor temperatures considered as 10°C and 20 °C. As a result of the calculations, it has been seen that the heat requirement is minimal in greenhouses when double-layer (PE) plastic material is used. Additionally, it has been determined that climate conditions of the region are suitable for greenhouse agriculture. It has been shown that cultivation can be made economically when imported Siberian coal are preferred as a fuel for heating greenhouses.