Enhanced LI-FI performance using reflective surfaces
- Tez No: 797030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
2019'da bir çift telekom şirketi, bir veri merkezi genelinde çoklu gigabit ağları test etmek için Li-Fi geliştirmelerimizle işbirliği yapmak üzere eski işverenimle görüştü. Bu araştırmada, ultraviyoleden kızılötesine ve yansıtıcı yüzeye kadar değişen 16 bant kullanarak bir raf üstü ve yükseltilmiş döşeme altı ağı oluşturmayı planlıyoruz. Yaklaşık 10.000 metrekarelik veri merkezi çoğunlukla“ışıklar kapalı”olsa da, zaman zaman kabul edilebilir hata oranlarını aşmak için rafların üzerinde yeterli parazit oluşturmaya yetecek kadar ortam ışığı vardı. Bu Georgia veri merkezinin bulunduğu katın altında, eski altyapının mümkün olduğu kadar çoğunu kaldırdık, ancak dikey destekler bazı tıkanıklıklara ve yansımalara neden oldu. İki paralel 160 Gbit ağ oluşturmayı ummuştuk, ancak sürekli hareket eden ekipmanın bizi alıcı-vericileri yeniden hizalamaya ve yeniden konumlandırmaya, 10 Gbit'lik tutarlı ve öngörülebilir iş hacmini bile beklediğimizden çok daha sık bir şekilde yeniden yerleştirmemize yol açtığı dinamik bir ortamda çalışmanın gerçekliği . 12 yıl önce Li-Fi'yi test ettiğimizde fiber optik kablonun daha kararlı olduğunu bulmuştuk.
Özet (Çeviri)
In 2019 a pair of telecom companies approached my former employer to collaborate with our Li-Fi developments to test multi gigabit networking throughout a data center. In this research, we plan to create an over the racks, as well as an under the raised floor network using 16 bands ranging from ultraviolet to infrared and reflective surface. Even though the ~10,000 square foot data center was for the most part“lights out”there was enough ambient light to create enough interference above the racks to occasionally exceed acceptable error rates. Under the floor where this Georgia data center was located, we had removed as much of the legacy infrastructure as possible, yet vertical supports created some blockage and reflections. We had hoped to created two parallel 160-Gbit networks, yet the reality of operating in a dynamic environment, where equipment what constantly moving lead us to realign and relocate transceivers much more often than we had expected to maintain even 10Gbits of consistent and predictable throughput. We found fiber optic cable to be more stable at the time we tested Li-Fi 12 years ago.