Shear strength of concrete beam using alternative steel reinforcement
  1. Tez No: 797080
  2. Yazar: BASMA MAHMOUD SOBHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tasarım kesme mukavemeti, gözlemlenmesi zor olan küçük kusurların yanı sıra eğilme kırılması dışında herhangi bir uyarı olmaksızın aniden ortaya çıkan süneklik eksikliği ile karakterize edilen bir kesme göçmesini önlemek için yeterli olmalıdır. Birçok araştırmacı, kesme etkisi altındaki beton kirişlerin yapısal davranışını deneysel olarak inceledi ve eklenen çelik liflerin beton basınç dayanımını artırarak beton özelliklerinin iyileştirilmesine odaklandı; . Farklı beton basınç dayanımı (30 ve 50 MPa), kesme donatısı tipleri (çelik boru ve çelik etriye) ve kesme donatısının düzeni (donatı açısı) için orta açıklıkta konsantre nokta yüküne maruz kalan beton kirişler üzerinde deneyler 45º ve 90º). Kesme etkisi altındaki beton kirişlerin davranışını incelemek için on numune test edildi. Kirişin boyutları sırasıyla genişlik, yükseklik ve uzunluk için 160*300* 1150 mm'dir. Test numunesinin net açıklığı 1000 mm'dir. boyuna donatılar alt katta 3 Φ 16 mm ve üst katta 2 Φ 8 mm'dir. Ayrıca bu çalışmada malzeme özellikleri (beton ve çelik) ölçülür. Çelik donatı çubuğu yerine kullanılan çelik borular, içi boş boruların kullanıldığı iki numune dışında beton malzeme ile doldurulmuştur. Deneysel çalışmanın sonuçları, test edilen numunelerin eğilme ve kayma gerilmesinden kaynaklanan çatlaklar ürettiğini, ancak kesme çatlaklarının eğilme çatlaklarından önce ortaya çıktığını göstermektedir. Numunede görülen minimum çatlama yükü beton basınç dayanımı olarak 29,35 MPa, numunede görülen maksimum çatlama yükü ise beton basınç dayanımı olarak 48,77 MPa'dır. Test edilen numuneler, kayma gerilmelerinin etkisi altında yenildi ve hata türü, gevrek bir başarısızlık (kesme kırılma modları) olarak sınıflandırılabilir. Betonun basınç dayanımındaki artışın bir sonucu olarak, test edilen numuneler için nihai yük daha yüksektir. 45° kesme çeliği takviyesi içeren numuneler, 90° kesme çeliği takviyesi içeren numunelere göre daha yüksek dirence sahipti. Son olarak, sıradan çelik üzengi demiri yerine kullanılan alternatif kesme takviyesi (çelik boru) kesme gerilmelerine karşı koymak için kabul edilebilir olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
The design shear strength must be sufficient to prevent a shear failure which is characterized by small defects that are difficult to observe as well as a lack of ductility where it suddenly occurs without warning other than flexure failure. Many researchers investigated the structural behavior of concrete beams under the shear effect experimentally, and they focus on the improvement of concrete properties by enhancing the concrete compressive strength of added steel fibers, some of these work's study using new types of reinforcement instead of ordinary steel stirrup. Experiments on concrete beams subjected to a concentrated point load at mid-span for different parameters of concrete compressive strength (30, and 50 MPa), shear reinforcement types (steel tube, and steel stirrup), and arrangement of shear reinforcement (angle of reinforcement 45º, and 90º). Ten specimens were tested to study the behavior of concrete beams under the shear effect. The dimensions of the beam are 160*300* 1150 mm for width, height, and length respectively. The clear span of the test specimen is 1000 mm. the longitudinal reinforcements are 3 Φ 16 mm in the bottom layer and 2 Φ 8 mm in the top layer. Also, the material properties (concrete and steel) are measured in this work. The steel tubes used instead of the steel reinforcement bar were filled with concrete materials, except for two specimens in which hollow tubes were used. The results of experimental work show that the tested specimens produced cracks resulting from bending and shearing stress, but the shear cracks appear before flexure cracks. The minimum cracking load that appears in the specimen has 29.35 MPa as concrete compressive strength, while the maximum cracking load that appears in the specimen has 48.77 MPa as concrete compressive strength. The tested specimens have failed under the influence of shear stresses, and the type of failure can be classified as a brittle failure (shear failure modes). As a result of the increase in the compressive strength of concrete, the ultimate load is higher for the tested specimens. specimens containing 45° shearing steel reinforcement had higher resistance than specimens containing 90° shearing steel reinforcement. Finally, the alternative shear reinforcement (steel tube) used instead of ordinary steel stirrup is considered acceptable to resist shear stresses.