COVİD-19 pandemisi döneminde sağlık çalışanlarında ruhsal belirtilerin yaygınlığı, psikolojik dayanıklılık ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the preference of psychological resistance and affecting factors in healthcare workers during the COVİD-19 pandemic period
- Tez No: 797275
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ALTINYAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi döneminde bir üniversite hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarındaki pandemi kaynaklı ruhsal belirti varlığı durumu ile yaygınlığı, psikolojik dayanıklılık ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Çalışmanın ikincil amacı, sağlık çalışanlarında ruhsal, zihinsel iyilik halinin geliştirilebilmesi için mevcut ruh sağlığı yükünün değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 444 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, SCL-90-R belirti tarama testi, yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği, SAVE-9 ölçeği uygulanmıştır. SCL-90-R puan ortalamaları ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Student t testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. GSI ve SAVE-9 skorları ile değişkenlerin korelasyonun değerlendirilmesinde Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. GSI puan ortalamalarını etkileyen değişkenlerin yordayıcılığının test edilmesi için çoklu lineer regresyon analizi yapılmıştır. Analizlerde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the presence and prevalence of pandemic-related psychiatric symptoms, psychological resilience, and the factors affecting them in healthcare workers working in a university hospital during the COVID-19 pandemic period. The secondary aim of the study was to evaluate the current mental health burden in order to improve the mental and mental well-being of healthcare workers. Method: 444 healthcare professionals working at Aydın Adnan Menderes University Hospital were included in the study. Data collection is scheduled face-to-face or online with Google Forms. Sociodemographic data form, SCL-90-R symptom screening test, resilience scale for adults, SAVE-9 scale were administered to the participants. Student's t test and ANOVA test were used to examine the relationship between SCL-90-R mean scores and independent variables. Pearson correlation test was used to evaluate the correlation between GSI and SAVE-9 scores and variables. Multiple linear regression analysis was performed to test the predictiveness of the variables affecting the mean GSI scores. SPSS 25.0 package program was used in the analysis.