Kalkaneus kırığı nedeniyle opere edilen hastalarda kemik grefti kullanımının fonksiyonel sonuçlara etkisi
The effect of bone graft use on functional outcomes in patient operated for calcaneal fracture
- Tez No: 797283
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOTANLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: En sık görülen tarsal kemik kırıklarından olan kalkaneus kırıkları, genç aktif insanları etkilemesi, yaşamı sosyoekonomik ve sosyokültürel açıdan değiştirebilmesi nedeni ile özellikli bir konudur. Eklem içi kalkaneus kırıklarında plak, vida ile tespit standart tedavi yöntemidir. Kemik boşluğu doldurmak için greft kullanımı ise hala tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, eklem içi kalkaneal kırıkların cerrahisi sırasında kemik grefti kullanılan ve kullanılmayan hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını kıyaslamaktır. Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde ameliyat edilmiş 30 hasta (13 iliak kanat grefti uygulanan, 17 uygulanmayan) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası Gissane, Böhler açıları, VAS (Vizüel analog skala) skorları, Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS) ayak bileği arka ayak skalası ve Kellgreen-Lawrance subtalar artroz evreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Plate and screw fixation is the standard treatment method for intra-articular calcaneal fractures. The use of grafts to fill the bone gap is still debated. The aim of this study is to compare the radiological and functional results of patients with and without bone grafts used during the surgery of intra-articular calcaneal fractures. Patients and Methods: Thirty patients (13 iliac grafts applied, 17 not applied) were included in the study. Preoperative and postoperative Gissane, Böhler angles, Visual analog scale (VAS), American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS) ankle hindfoot scale and Kellgreen-Lawrance subtalar arthrosis stages were evaluated.