Parmak izi toz çeşitlerinin farklı yüzeyler üzerindeki verimliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 797501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Parmak izi, kişiye has olması nedeniyle bir suçu aydınlatma yönünden en güvenilir olan ve en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu nedenle; 19. yüzyıldan bugüne dek parmak izi üzerine yapılan çalışmalar halen devamlılığını ve önemini sürdürmektedir. Günümüzde, parmak izi üzerine olay yerinde tespiti ve görünür hale getirme yöntemleri üzerine çalışılmaktadır. Özellikle olay yerlerinde en sık karşılaşılan görünmez (latent) parmak izlerinin tespit edilmesi delil elde edilmesi açısından önemlidir. 19. yüzyıldan bugüne dek kullanılan bir görünmez parmak izi tespit yöntemi olan tozlama yöntemi, günümüzde halen en sık kullanılan yöntemdir. Bu çalışmada, parmak izi tozlarının güncel piyasadan temin edilen üç çeşidi seçilmiştir. Her bir toz marka veya içerik belirtilmeksizin 1, 2 ve 3 numaralı toz şeklinde kodlanmıştır. Kodlanan tozlar cam ve metal yüzey olmak üzere iki farklı yüzeyde uygulanmış ve elde edilen parmak izleri usulüne uygun olarak parmak izi kartlarına transfer edilmiştir. Elde edilen parmak izleri üç farklı yetkili uzman tarafından 1 en yüksek ve 6 en düşük olmak üzere incelenmiş ve puanlandırılmıştır. Uzmanların verdiği puanların ortalamalarına bağlı olarak, cam yüzey üzerinde ilk tozlamada, en verimli parmak izi tozunun 1 numaralı toz olduğu, metal yüzeyde ise ilk tozlamada en verimli parmak izi tozunun 2 numaralı toz olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan, bu çalışmada kullanılan tüm parmak izi tozlarının ilk tozlama çalışmasında her iki yüzeyde mukayeseye elverişli sonuç verdiği, transfer sonrası uygulamada ise 2 numaralı tozun diğerlerinden daha verimli sonuç verdiği ve her bir toz ile metal yüzey üzerinden genel olarak daha verimli parmak izi elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fingerprints are one of the most frequently used and reliable method for identifying a person and solving a case thanks to its individualistic feature. Thus, since 19th Century researches about fingerprints still preserve its significance and persistence. Nowadays studies generally on finding a new method and improving the powder method to obtain more productive fingerprint. Especially detecting latent fingerprints which are the most encounterable variety of fingerprint in crime scene is significant to obtain as a proof. Powdering method which invented 19th century is still most frequently used method to detect latent fingerprints. In this study, three different variety fingerprint powders provided from current forensic market choosed. Each of them coded without indicating their mark and ingredients as number 1, number 2 and number 3. coded fingerprint powders applied on two different surfaces which are glass, metal and obtained fingerprints transferred on fingerprint cards based on procedure respectively. Transferred fingerprints examined and pointed by three certificated experts as point 1 is the highest and point 6 is the lowest point. According to average points given by experts, the most productive fingerprint powder on glass surface for the first application is number 1 and the most productive fingerprint powder on metal surface is number 2 for the first application. On the other hand, that is detected that, all variety of fingerprint powders used in this study are productive for detecting latent fingerprint for first application in both surfaces while powder numbered 2 is more productive than other fingerprint powders in second application. In addition, all three fingerprint powders used in this study are generally more productive to obtain more productive in metal surface.