Ceza Muhakemesi Hukukunda ve adli tıpta delil kavramı, hukuka aykırı deliller ve sonuçları
- Tez No: 79758
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
108 ÖZET Bu çalışmada, ceza yargılamasında delil kavramı ele alınıp, delilin ne olduğu, hedefi, nitelikleri, önemi, özelliklerine değinilmiş, hukukumuzda yasak delil durumlarının neler olduğu ve hukuka aykırı şekilde elde edilmiş olan delillerin değerlendirilip, değerlendirilemeyeceği, yasak delillerin uzak etkisi, özel şahıslar tarafından hukuka aykırı deliller elde edilmesi durumunda değerlendirilip değerlendirilemeyeceği ve yasak delillerin etkisinin nasıl önleneceği hususları araştırılmıştır. Bu amaçla, çalışmamızda değerli hocalarımızın görüşlerine yer verilerek, Yüksek Mahkememiz Yargıtay, Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi, Amerikan Yüksek Mahkemesi, Alman Yüksek Mahkemesi, İtalyan Yüksek Mahkemesinin konu ile ilgili içtihatlarına yer verilerek karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir. Konuya ilişkin olan görüşlerimize ve önerilerimize de yer verilmiştir. Sonuç olarak, ceza muhakemesi hukukunda her şeyin delil olduğu, hakimin hükmü verirken her türlü delilden yararlanabileceği sonucuna varılmış, ancak her şeyin delil olmasının her delilin yargılamada delil vasfinı alacağı anlamına gelmeyeceği ve elde edilmesindeki kurallara aykırılık nedeni ile bazı delillerin yasak delil olduğu ve yargılamada değerlendirilemeyeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY In this study, the concept of the proof was examined. This examine includes that what is proof, importance, targets and kinds of the proof, what is the prohibition proofs in our law, can we use proofs that were obtained unlawfully, the far effects of the prohibition proofs, can we use proofs that were obtained by private people. For that purpose, important law authorities thoughts were examined. Court of appeal of Turkey's USA's, Germany's, Italy's and court of human rights of Europe's thoughts were examined. Furthermore, thoughts of mine has been explained. Everything is proof in the punishment law. Judge could use everything for proof. But all of the proofs don't have proof private and that proofs is prohibition proofs, so that they has been obtained in unlawful way.