LES-C modeli ile akışkan-akışkan etkileşimi problemlerinde modelleme hatasının azaltılması
Reducing the modeling error in the fluid-fluid interaction problems with LES-C model
  1. Tez No: 798247
  2. Yazar: EDA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AĞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, iki akışın lineer olmayan ortak bir yüzey boyunca kenetlendiği ve bu akışlardan birinin ya da her ikisinin de yüksek Reynold sayılarında olduğu bir akışkan-akışkan etkileşimi problemi ele alınmaktadır. Rijit-sınır koşulu olarak bilinen lineer olmayan kenetlenme denklemi, atmosfer-okyanus etkileşimi problemlerinde çeşitli zorluklar yaratmaktadır. Bu etkileşim problemi için LES-C modelleri ailesinden yeni bir türbülans modeli olan NS-ω-C modeli önerilmektedir. NS-ω-C modeli Geometrik Ortalama (GA) olarak bilinen ayrıştırma metodu ile birleştirildiğinde, temel nümerik özelliklere sahip olduğu gösterilen NS-ω-C-GA modeli elde edilmektedir. Öncelikle atmosfer-okyanus problemleri uygulamalarında alt bölgeler için bir önceki çözücülerin kullanımına olanak sağlanmaktadır. Ayrıca, LES-C türbülans modelleri LES modellerinin modelleme hatasını verimli bir şekilde azaltmak için hata düzeltme yaklaşımını kullandığından NS-ω-C modelinin NS-ω modelinden daha iyi sonuçlar verdiği nümerik olarak gösterilmektedir. Bu çalışma sonucunda, önerilen yöntemin yüksek doğrulukta kararlı sonuçlar verdiği hem teorik olarak ispatlanacak hem de nümerik olarak doğrulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a numerical method is proposed for a fluid-fluid interaction problem where two flows are coupled through a nonlinear joint interface and one or both of these flows are at high Reynolds numbers. It is known that the nonlinear coupling equation, known as the rigid-lid condition, creates some difficulties for atmosphere-ocean problems. For this interaction problem, a novel turbulence model NS-ω-C is proposed from the family of LES- models. Combining this NS-ω-C model with the Geometric Averaging partitioning method (GA), the NS-ω-C-GA model is obtained, which is shown to have essential numerical properties. First of all, the previous solvers can be used for the subdomains in applications of atmosphere-ocean problems. Furthermore, it is numerically shown that the NS-ω-C model gives better results than the NS-ω model, as LES-C turbulence models use the defect correction approach to efficiently reduce the modeling error of the LES models. It will be proved both theoretically and numerically that the proposed method gives stable results with high accuracy.