Stress relaxation and creep of some aluminum alloys
  1. Tez No: 7983
  2. Yazar: METİN ESENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
BAZI ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ GERİLME GEVŞEMESİ VE SÜRÜNMESİ ÜZET Bu çalışmada saf alüminyum 1100 ve alüminyum alaşımları 2014, 6061 ve 7075 için sıcaklığın şekil değişimi davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yüksek sıcaklık gerilme gevşemesi deneylerinin esasları ve sürünme şekil değişimi mekanizmaları kısaca gözden geçirilmiştir. Sıcak sürünme deneylerinde kullanılan sabit gerilmeli sürünme cihazı hakkında bilgi verilmiştir. Deneylerin birinci bölümünde yüksek sıcaklık gerilme gevşemesi deneylerinin yapıldığı 200 kN Instron 1186 deney cihazının esneklik kat sayısı bulunmuştur. Yüksek sıcaklık gerilme gevşemesi ve sürünme deneyle rinde sıcaklığın akma gerilmesi ve sürünme genlemesı üzerinde etkili olduğu tesbıt edilmiştir. Her iki deney.sonuçlarından yararlanılarak iç yapı parametre! eri belirl enmiştir.
Özet (Çeviri)
IV STRESS RELAXATION AND CREEP OF SOME ALUMINUM ALLOYS ABSTRACT In this study, the effects of temperature on the deformation behaviour of pure aluminum 1100 and aluminum alloys 2014, 6061 and 7075 are investigated. The fundamentals of high temperature stress relaxation tests and the mechanisms of creep deformation are briefly reviewed. Constant stress creep machine is also described. The first part of the experiments was conducted to find the machine stiffness of 200 kN Instron 1186 testing machine, on which the high temperature stress relaxation experiments were performed. In high tempe rature stress relaxation and creep tests the temperature is found to be effective on the flow stress and creep strain. From the results of both tests microstructural parameters were determined.