Örtü bitkisi kullanımının pırasada verim ve bazı kalite parametrelerine etkisi
The effect of the use of cover plants on yield and some quality parameters of leeks
- Tez No: 798413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖZTOKAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2019 ve 2020 yıllarında pırasada (Allium ampeloprasum L. cv. İnegöl 92) farklı örtü bitkisi (Örtü Bitkisi Kullanılmayan, İngiliz çimi, fiğ) ve azotlu gübre dozlarının (0%, 25%, 50%, 100%) verim ve bazı kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda en yüksek verim miktarlarının sırasıyla İngiliz çimi örtü bitkisi + 100% azotlu gübre (7702,6 kg/da) ve İngiliz çimi örtü bitkisi + 50% azotlu gübre (7636,4 kg/da) uygulamalarından elde edildiği görülmüştür. Bahsi geçen iki konu karşılaştırıldığında verimde bir miktar azalma olsa da, gübre kullanımının yarıya düştüğü görüldüğünden dolayı; İngiliz çimi örtü bitkisi + 50% azotlu gübre uygulaması daha tavsiye edilebilir bulunmuştur. Çalışmada en yüksek yalancı gövde uzunluğu fiğ örtü bitkisi + 25% azotlu gübre uygulamasından elde edilmiştir. Fakat çalışmada yalancı gövde uzunluğu yüksek seviyelerde olan diğer konuların (İngiliz çimi + 50% azotlu gübre, İngiliz çimi örtü bitkisi + 100% azotlu gübre, fiğ örtü bitkisi + 100% azotlu gübre) verim miktarlarının yalancı gövde uzunluğu en yüksek olan konudan oldukça yüksek olması nedeni ile fiğ örtü bitkisi + 25% azotlu gübre konusu tavsiye edilebilir bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the yield and some effects of different cover crops (Non-Cover Crop, English grass, vetch) and nitrogen fertilizer doses (0%, 25%, 50%, 100%) in leek (Allium ampeloprasum L. cv. İnegöl 92) in years of 2019, 2020 in in the research area of Çanakkale Onsekiz Mart University, Dardanos Campus, Faculty of Agriculture. As a result of the study, it was seen that the highest yield amounts were obtained from English grass + 100% nitrogen fertilizer (7702.6 kg/da) and English grass + 50% nitrogen fertilizer (7636.4 kg/da) applications, respectively. When the two aforementioned issues are compared, there is a slight decrease in the amount of yield in English grass + 50% nitrogen fertilizer application compared to English grass + 100% nitrogen fertilizer. But it is seen that the use of fertilizer has decreased by half and English grass + 50% nitrogen fertilizer application was found more advisable. In the study, the highest pseudo-stem length was obtained from the application of vetch + 25% nitrogen fertilizer. However, in the study, yield amounts of other subjects with high pseudo-stem length (English grass + 50% nitrogen fertilizer, English grass + 100% nitrogen fertilizer, vetch + 100% nitrogen fertilizer) were considerably higher than the subject with the highest pseudo-stem length (vetch + 25% nitrogen fertilizer). For this reason, vetch + 25% nitrogen fertilizer is not recommended.