CHP'nin 1950 seçim propaganda komitesi
CHP's 1950 election propaganda committee
- Tez No: 798500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye'de çok partili hayata geçilmesiyle birlikte seçmeni ikna etmenin en önemli aracı olan propaganda konusu önem kazanmıştır. 1946 seçimleri sonrası Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde propagandanın eksikliği dile getirilmiştir. Bu eksikliği gidermek amacıyla CHP Genel İdare Kurulu Propaganda ve Yayın Bürosunda ''Seçim İşleri Propaganda Komitesi'' kurulmuştur. Bu çalışmada CHP'nin Propaganda Komitesinin kurulması için yapmış olduğu hazırlıklar ve kurulan Propaganda Komitesinin faaliyetleri araştırılmıştır. Tezin birinci bölümünde 1927'den 1950'ye kadar olan genel seçimler kronolojik sırayla anlatılmıştır. Atatürk ve İnönü dönemlerinde gerçekleşen bu altı genel seçimde hangi propaganda araçlarından yararlanıldığı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise ilk olarak 1950 seçimlerinin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla 1946-1950 döneminde yaşanan siyasi gelişmeler ele alınmıştır. 1950 genel seçimine hazırlık süreci anlatılarak, Propaganda Komitesinin kuruluşu, programı, yapısı ve raporları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde Propaganda Komitesinin işlemiş olduğu konular irdelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the multi-party system in Turkey, the issue of propaganda, which is the most important tool of convincing the voters, has gained importance. After the 1946 elections, the lack of propaganda within the Republican People's Party (CHP) was expressed. In order to fill this gap, the“Election Affairs Propaganda Committee”was established in the Propaganda and Publishing Bureau of the CHP General Administrative Board. In this study, the preparations made by the CHP for the establishment of the Propaganda Committee and the activities of the established Propaganda Committee were investigated. In the first part of the thesis, the general elections from 1927 to 1950 are explained in chronological order. Information was given about which propaganda tools were used in these six general elections that took place during the Atatürk and İnönü periods. In the second part, firstly, the political developments in the 1946-1950 period are discussed in order to better evaluate the 1950 elections. The preparation process for the 1950 general election was explained and information was given about the establishment, program, structure and reports of the Propaganda Committee. In the third and last chapter, the issues handled by the Propaganda Committee are discussed and explained.