Preeklampsi olgularında plasentadaki CD56, adam17ve FGF21 ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of CD56, adam17 and FGF21 expression inplacenta in preeclampsia cases
  1. Tez No: 798504
  2. Yazar: İREM DARKA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKER SEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızda, preeklampsi (PE) patofizyolojisi üzerinde etkisi olduğu düşündüğümüz CD56, ADAM17 ve FGF21 antikorlarının preeklamptik ve sağlıklı gebe plasentalarında ekspresyonlarını araştırdık. Bu antikorların ekspresyonları daha önce az sayıda çalışmada araştırılmıştır ancak PE'deki rolleri henüz netliğe kavuşturulamamıştır. Yaptığımız bu çalışmayla PE patofizyolojisinin aydınlatılmasına ve tedavi için yeni hedef moleküllerin saptanmasına katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 01.11.2020 ve 01.07.2022 tarihleri arasında başvuran; ek hastalığı olan veya plasentayla ilgili bir patolojisi (ablasyo plasenta, vasa previa, hemanjiom vs.) olan gebeler dışlandıktan sonra çalışma grubu olarak belirlenen 60 PE tanılı gebe plasentası ile kontrol grubu olarak belirlenen 43 sağlıklı gebe plasentasında CD56, ADAM17 ve FGF21 antikorları histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we investigated the expression of CD56, ADAM17 and FGF21 antibodies, which we think have an effect on the pathophysiology of preeclampsia (PE), in preeclamptic and healthy pregnant placentas. The expressions of these antibodies have been investigated in few studies before, but their role in PE has not yet been clarified. With this study, we aimed to contribute to the elucidation of the pathophysiology of PE and the detection of new target molecules for treatment. Material and Method: Applying to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Clinic between 01.11.2020 and 01.07.2022; CD56, ADAM17 and FGF21 antibodies were histopathologically and immunohistochemically detected in 60 pregnant placentas with a diagnosis of PE and 43 healthy pregnant placentas determined as the control group after exclusion of pregnant women with additional disease or a pathology related to the placenta (ablation placenta, vasa previa, hemangioma, etc.). worked as.