Parion kazılarında bulunan Roma eyalet sikkeleri
Roman provincial coins from Parion excavations
- Tez No: 798683
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ MERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 539
Özet
Tez konusunu, Troas Bölgesi'nin önemli kentlerinden birisi olan, Parion kentinde 2005 ve 2020 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan Roma Eyalet sikkeleri oluşturmaktadır. Parion kazılarında, 17 farklı kente ait 355 adet Roma Eyalet sikkesi bulunmuştur. Bu sikkelerin 273'ü Parion'un kendi darbı olmakla birlikte, en yüksek temsil oranına sahip ikinci darphane 39 sikkeyle Alexandria Troas kentidir. Alexandria Troas kentini sırasıyla Coela (13), Philippi (6), Lampsakos (5), Ilion (4), Apamea (Myrlea) (3), Perinthos (2), Byzantion (2), Deultum (1), Pitane (1), Elaea (1), Adramytteion (1), Pergamon (1), Kyzikos (1), Kalkhedon (1), Nikomedia (1) sikkeyle takip etmektedir. Parion kazılarında ele geçen Roma Eyalet sikkelerinin %77'sinin Parion kenti darbı olduğu görülmektedir. Geri kalan %23'lük bölümün; %11'i Alexandria Troas, %3'ü Coela, %4'ü Parion ve Alexandria Troas dışındaki diğer Roma koloni kentlerine ve %5'inin de Parion'a yakın mesafedeki çevre kentlere ait olduğu anlaşılmaktadır. Parion'un bir Roma kolonisi olmasıyla aynı doğrultuda, tez kapsamında incelenen sikkelerin %92'sini Roma kolonizasyon sikkeleri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Roma'nın kolonizasyon politikası ve bunun Parion başta olmak üzere kentlere yansımalarının neler olduğu konusu sikkeler yardımıyla detaylı olarak tezde incelenmiştir. Ayrıca tez kapsamında Parion'da bulunan Roma Eyalet sikkelerinin darp edildiği çevre ve diğer Roma koloni kentleriyle, Parion'un Roma Dönemi'nde kurduğu ilişkiler konusunda yeni verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the dissertation is the Roman Provincial coins found during the excavations carried out between 2005 and 2020 in the city of Parion, one of the important cities of the Troas Region. 355 Roman Provincial coins belonging to 17 different cities were found during the excavations. While 273 of these coins are Parion's mint, the second mint with the highest representation rate is the city of Alexandria Troas, with 39 coins. Coela (13), Philippi (6), Lampsakos (5), Ilion (4), Apamea (Myrlea) (3), Perinthos (2), Byzantion (2), Deultum (1), Pitane (1), Elaea (1), Adramytteion (1), Pergamon (1), Kyzikos (1), Kalkhedon (1), Nikomedia (1), followed the city of Alexandria Troas by the number of coins, respectively. The city of Parion minted 77% of the Roman Provincial coins unearthed in the Parion excavations. Of the remaining 23%, 11% belong to Alexandria Troas, 3% to Coela, 4% to Parion and other Roman colony cities other than Alexandria Troas, and 5% to the surrounding towns in the vicinity of Parion. In line with Parion being a Roman colony, 92% of the coins examined within the scope of the thesis are Roman colonization coins. In this scope, the colonization policy of Rome and its reflections on the cities, especially on Parion, were examined in detail in the dissertation through coins. The study also revealed new data about the location where the Roman Provincial coins found in Parion were minted and the relations between Parion and the other Roman colony cities in the Roman Period.