Dental implantolojide diş hekimleri ve uzman diş hekimlerinin planlama tercihleri ve tedavi seçim kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of planning preferences and treatment selection criteria of general dentists and specialist dentists in dental implantology
  1. Tez No: 799110
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN BURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ONUR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç̧: Hazırlanan anket soruları ile dental implantoloji alanında diş hekimlerinin; çeşitli vakalara yaklaşımları, ne sıklıkla ileri cerrahi tekniklere başvurdukları, implant seçimi ve cerrahisi hakkındaki tercihlerini, bu işlemlerde öncesi ve sonrası olarak ne sıklıkla hangi antibiyotikleri reçete ettikleri öğrenilecektir. Hekimlerin implantoloji hakkındaki eğilimleri belirlenerek; güncel prosedürlere ne derece yakın oldukları, diş hekimi ve uzman diş hekimlerinin görüş farklılıkları var mı; varsa hangi konularda görüş farklılığı olduğu değerlendirilecektir. Gereç ve yöntem: Anket online olarak hazırlanmıştır. Katılım gönüllülük esaslı olmuştur. Diş hekimi dernekleri ve toplulukları, iletilen anket linkini üyeleriyle paylaşmışlardır. Anket 4 bölümden ve toplam 23 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümdeki altı soru hekimlerin demografik bilgilerini mesleki tecrübelerini ölçmektedir. İkinci bölüm; hekimlerin dental implant seçimlerinde tercihi, cerrahi aşamalardaki seçimleri ile işlem öncesi ve sonrası kullandıkları radyografi türü hakkındaki tercihleri sorgulanmıştır. Üçüncü bölümde; üç soru maksilla, üç soru mandibula örnek panoramik radyografisi mevcut olup, hekimlerin vaka bazlı cerrahi planlama tercihleri sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde ise cerrahi işlem öncesi ve sonrası antibiyotik medikasyonu hakkında hekimlerin tercihi sorgulanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 153 erkek 104 kadın olarak toplam 257 hekim katılmıştır. Katılımcıların 104'ü uzman diş hekimi (54 Erkek, 50 Kadın), 153'ü genel diş hekimi (99 Erkek, 54 Kadın) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: With the prepared questionnaire, dentists in the field of dental implantology; their approach to various cases, how often they resort to advanced surgical techniques, their preferences about implant selection and surgery, how often they prescribe which antibiotics before and after these procedures will be learned. By determining the tendencies of dentists about implantology; how close they are to current procedures, are there differences of opinion between dentists and specialist dentists; If there is, it will be evaluated on which issues there is a difference of opinion. Materials and Methods: The survey was prepared online. Participation has been on a voluntary basis. Dentist associations and societies shared the questionnaire link with their members. The questionnaire consists of 4 parts and a total of 23 questions. Six questions in the first part measure the demographic information and professional experience of physicians. Second part; The preference of physicians in dental implant selection, their choices in surgical stages, and their preferences about the type of radiography they used before and after the procedure were questioned. In the third part; Three questions on maxilla and three questions on mandible sample panoramic radiography were available, and case-based surgical planning preferences of physicians were questioned. In the fourth part, the preference of physicians about antibiotic medication before and after the surgical procedure was questioned. Results: A total of 257 dentists, 153 men and 104 women, participated in our study. Among the participants, 104 were specialist dentists (54 men, 50 women), and 153 were general dentists (99 men, 54 women).