Türkiye'de göçmen kadınların çalışma hayatında yaşadığı sorunlar: Kilis ili örneği
Problems faced by migrant women in Turkey: The case of Kilis province
  1. Tez No: 799541
  2. Yazar: DOREIA RABEA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan göçmen kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunları incelemektir. Çalışma kapsamında örneklem olarak Kilis ilinde çalışan 263 katılımcı seçilmiştir. Eğitim, sağlık, gıda, tekstil, ticaret ve finans sektörü olmak üzere belirlenen altı sektörde çalışan göçmen kadınlarına yönelik olarak, toplam 50 sorudan oluşan anket uygulanmış ve çalışma yaşamında karşılaştığı sorunlara ilişkin veriler yüz yüze anket tekniği ile elde edilerek SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programında analiz edilmiştir. Bu bağlamda ilk olarak, göç ve istihdam üzerine kavramsal çerçeve irdelenmekte ve sonrasında Türkiye'de işgücüne katılan kadın göçmenler üzerine yapılan anket çalışmasının sonuçları sunulmaktadır. Çalışmanın sonucunda; göçmen kadınların göçmen erkeklere göre daha fazla mobbinge (psikolojik şiddete) maruz kaldığı, firma sahiplerinin/yöneticilerinin göçmen kadın çalıştırmakta istekli olmadığı, 26-35 yaş aralığı dışındaki göçmen kadınların işgücüne katılım oranının daha düşük olduğu ve daha kolay iş bulabildiği gerekçesiyle kayıt dışı çalışmayı sosyal güvence kapsamında çalışmaya tercih ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems faced by migrant women living in Turkey in their working life. Within the scope of the study, 263 participants working in the province of Kilis were selected as asample. Aquestionnaire consisting of 50 questions was applied to migrant women working in six sectors, namely education, health, food, textile, trade and finance sectors, and data on the problems they faced in working life were obtained by face-to-face survey technique. It was analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. In this context; it has been seen that immigrant women are more exposed to mobbing (psychological violence) than immigrant men, immigrant women between the ages of 26-35 prefer to work informally to work within the scope of social security because the labor force participation rate is higher than other age groups and they can find a job more easily.