Makroekonomik kırılganlığın hanehalkı tüketim harcamalarına etkisi: Panel veri analizi
The effect of macroeconomic vulnerabilities on household consumption expenditures: Panel data analysis
- Tez No: 799689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE CAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
20. yüzyıldan itibaren küreselleşme daha çok hız kazanmış ve ülkelerin ticaret hacimleri genişlemeye bağlamıştır. Bununla birlikte ülkeler arası para transferleri de artmış ve özellikle gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülke ekonomilerine bağımlı hale gelmiştir. Böylece ülke ekonomilerinin öngörülemeyen iç ve dış şoklar sebebiyle krize sürüklenmesi ve bu durumun kısa sürede çözülememesi ile kırılganlık kavramı ortaya çıkmıştır. Ekonomik kırılganlık başta gelişmekte olan ülke ekonomileri olmak üzere, ekonomilerin yapısına göre farklılık göstermektedir. Bu durumu ölçmek için farklı kırılganlık göstergeleri kullanılmaktadır. Ayrıca Uluslararası Kalkınma Çalışmaları ve Araştırmaları Vakfı (The Foundation for Studies and Research on International Development) tarafından Ekonomik Kırılganlık Endeksi yayınlanmaktadır. Bu çalışmada, ekonomik kırılganlığın hanehalkı tüketim harcamaları üzerindeki etkisi, 2000-2018 dönemine ait veriler ile seçilmiş 57 orta gelirli ülke üzerine panel veri analizi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, orta gelirli ülkelerde geçmiş dönem tüketim harcamaları ve kişi başına düşen gelirin bugünkü hanehalkı tüketim harcamalarını pozitif, ekonomik kırılganlık endeksi, döviz kuru, faiz oranı, işsizlik oranı ve enflasyon oranının ise hanehalkı tüketim harcamalarını negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 20th century, globalization has accelerated and the trade volumes of countries have begun to expand. In addition, money transfers between countries have increased and especially developing countries have become dependent on developed countries' economies. Thus, the concept of vulnerability emerged as the economies of the countries were dragged into crisis due to unforeseen internal and external shocks and this situation could not be resolved in a short time. Economic vulnerability differs according to the structure of economies, especially those of developing countries. Different vulnerability indicators are used to measure this situation. In addition, the Economic Vulnerability Index is published by The Foundation for Studies and Research on International Development. In this study, the effect of economic vulnerability on household consumption expenditures was tested using panel data analysis on 57 middle-income countries selected with data for the period 2000-2018. According to the findings, it has been found that in middle-income countries, past consumption expenditures and per capita income affect current household consumption expenditures positively, while economic vulnerability index, exchange rate, interest rate, unemployment rate and inflation rate affect household consumption expenditures negatively.