Pamuk, bambu ve kenevir hav iplikli havlu kumaşların nem alma özelliklerinin araştırılması
Investigation of moisture in properties of cotton, bamboo and hemp towel fabrics
- Tez No: 799725
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada pamuk, bambu ve kenevir liflerinden dokunan havluların üzerinde tuttukları nem miktarları ve hidrofillikleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Dokunan havlularda, dokuma konstrüksiyonlarını değiştirerek liflerin kendi içlerinde üzerinde tuttukları nem miktarları ve hidrofillikleri de ayrıntılı incelenmiştir. Her üç lif tipi içinde dokuma atkı sıklığı 16 tel/cm ve 17 tel/cm olan 350, 400, 450 ve 500 g/m2 havlu dokuması yapılmıştır. Uygun şartlarda test edilmiş ve üzerinde tuttukları mevcut nem miktarlarına ve hidrofil sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonucunda, bambu lifinden dokunan havlunun üzerinde tuttuğu nem miktarı ve hidrofilliğinin pamuk ve kenevir liflerinden dokunan havlulara göre fazla olduğu, kenevir lifinden dokunan havlunun ise pamuk lifinden dokunan havluya göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Dokuma atkı sıklığının da nem miktarını ve hidrofilliği önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Her üç lif tipinden dokunan havlularda sonuç aynı görülmüştür. Dokuma atkı sıklığı 16 tel/cm'den dokunan havluların 17 tel/cm'den dokunan havlulara göre üzerinde daha fazla nem tuttuğu ve hidrofilliklerinin daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the moisture content and hydrophilicity of the towels woven from cotton, bamboo and hemp fibers was investigated comparatively. In the woven towels, by changing woven construction was also examined in detail, the amount of moisture held and hydrophilicity by the fibers inside. The towels were weaved by weft density as 16 yarns/cm and 17 yarns/cm in 350, 400, 450 and 500 gsm They were tested under suitable conditions and the current moisture content and hydrophilicity. They hold on to them has been reached. As a result of this study, the amount of moisture holds and hydrophilicity on towels from bamboo fibers than cotton and hemp and the towel from hemp fibers is more than the towel from cotton. it was observed that the woven weft density also affected the moisture content significantly. The result was some for the towels from all of three fibers. The amount of moisture holds and hydrophilicity on to towels with 16 yarns/cm were more than 17 yarns/cm.