Intrusion detection system in Scada network using machine learning
Scada'da saldırı tespit sistemi makine öğrenimini kullanarak ağ
  1. Tez No: 799868
  2. Yazar: HADEEL ALI KADHIM AL-QARAGHULLEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Herhangi bir ağın en belirgin özelliklerinden biri, kapsamlı bilgi alışverişidir. kötü amaçlı içeriği tespit etmek için kullanılan kullanıcılar arasında. Ağ trafiği verileri ifade eder Bu bilgi paylaşımı sırasında gönderilen ve alınan paketler. Bazı parametreler, örneğin aktarılan büyük hacimli baytlar veya yasa dışı bir makineye erişim isteği yardımcı olabilir bu trafiğin tipik mi yoksa şüpheli mi olduğunu belirleyin. Bu tezde, bir özellik öneriyoruz normal SCADA etkinliği ve anormal etkinlik özelliklerini ayıklamak için çıkarma yöntemi Bir sınıflandırma sistemini beslemek için, etkinliği sınıflandıran sınıflandırma şeması özellik çıkarma aşaması tarafından sağlanan verilere göre normal ve anormal.
Özet (Çeviri)
One of the most obvious features of any network is the extensive exchange of information between users, which is used to detect malicious content. Network traffic refers to the data packets that are sent and received during this sharing of information. Some parameters, such a large volume of transferred bytes or a request for access to an illegal machine, can help determine whether this traffic is typical or suspicious. In this thesis, we propose a feature extraction method for extracting normal SCADA activity and abnormal activity features in order to feed a classification system, the classification scheme that classifies the activity into normal and abnormal based on the data provided by the feature extraction phase.