Türkiye'de 0-6 yaş arasındaki çocuklarını öldüren annelerin temel motivleri ve psikopatolojik yönleri
The motives and psychopathological aspects of mothers who kill their children aged 0-6 in Turkey'
  1. Tez No: 799920
  2. Yazar: SABA BAŞOĞLU YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji ve Davranış Delilleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, çocuk öldürme suçunda faillerin anneleri olduğu filisid olguları araştırılmıştır. Literatürde maternal filisid olgularının sıklıkla 0-6 yaş arasındaki çocukları kapsadığı belirtilmekteyse de Türkiye'deki olgular hakkında henüz detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ise Türkiye'de 0-6 yaş arasındaki çocuklarını öldüren anneleri filisid motivleri ve psikopatoloji bağlamında incelenmektedir. Veriler, T.C Adalet Bakanlığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı IV. İhtisas Kurulu'na 1996-2006 yılları arasında gelmiş olan maternal filisid olgularının muayeneleri ve adli dosyalarındaki raporlarının incelenmesiyle elde edilmiştir. Bu çalışmada annelerin sosyo demografik yönleri, yaşamları, kullandıkları suç aletleri, zamanı ve niyeti detaylı bir şekilde incelendiğinde maternal filisidte altı motiv olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bulgular, psikopatolojik etkenlerin incelenmesinde olguların yarısının ceza ehliyeti sorumluluğunun olduğunu göstermektedir. Bu tezin bulguları, adli psikoloji, maternal filisidin tarihi, klinik psikoloji ve psikopatoloji kaynakları ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“In this thesis, cases of filicide where the perpetrators are mothers in child-killing crimes have been investigated. While it is stated in the literature that maternal filicide cases often involve children between the ages of 0-6, there is no detailed study yet available on cases in Turkey. This study examines the motives and psychopathology of mothers who kill their children aged 0-6 in Turkey. The data were obtained by examining the examinations and reports of maternal filicide cases that were brought to the IV. Specialization Board of the Institute of Forensic Medicine of Istanbul between 1996-2006, from the Ministry of Justice of the Republic of Turkey. In this study, when the mother's socio-demographic aspects, specific stressors, also weapons used, timing, and intentions of crime were examined in detail, it emerged that there are six motives in maternal filicide. Furthermore, the findings indicate that half of the cases have criminal responsibility in the examination of psychopathological factors. The findings of this thesis have been discussed in relation to forensic psychology, the history of maternal filicide, clinical psychology, and sources of psychopathology.”