Türkiye'de spor programlarının format yapıları bağlamında incelenmesi
An analysis of sports programmes in Turkey in terms of format structure
  1. Tez No: 799956
  2. Yazar: TUĞÇE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Televizyon, kitle iletişim araçları içerisinde en çok tercih edilen araçtır. Bunun nedeni görsel ve işitsel sunumu bir arada kullanarak, izleyicinin duygularına hükmetmesidir. Artık televizyonun olmadığı bir ev düşünülememektedir. Herkesin evinde bulunan, aileden biri konumuna gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yayıncılık alanında ilerleyen televizyon, geleneksel medyayla dijital medyayı bir araya getiren hibrit yayıncılığa dönüştüğü görülmektedir. Aynı zamanda pazarlama ve iletişim sektörüne de dâhil olarak birçok yayın formatını izleyici beğenisine sunmuştur. Böylelikle kitleleri etkisi altına almayı başarmış ve kendine yeni kazanç sağlayacağı formatları keşfetmeye başlamıştır. Televizyon yayınına kazanç sağlayan formatlardan biride spor yayınlarıdır. Televizyonun prestijli yapımlarından olan spor yayınları; izleyicilerin olayları anlamlandırma süreçlerini etkilerken onları pazar sektöründe de aktif hale getirmektedir. Spor, bireyler üzerindeki iletişim gücünü televizyon sayesinde ortaya çıkarmaktadır. Televizyon sayesinde markalaşarak gücüne güç katmaktadır. Televizyonda sporun gücünden yararlanarak ekonomik gelirlerini artırmıştır. Kısacası televizyon ve sporun birlikteliği“kazan-kazan”ilişkisi olarak değerlendirilmelidir. Çalışmada Türk televizyonlarından yayınlanan altı spor programı hem nitel hem de nicel veriler doğrultusunda incelenmiş, spor programlarının sunum özellikleri, anlatı yapıları, çekim ve kurgu teknikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Television is the most preferred tool among mass media. The reason for this is that it dominates the emotions of the audience by using visual and auditory presentation together. It is no longer possible to imagine a house without television. It has become one of the family members in everyone's home. Television, which advances in the field of broadcasting with the development of technology, is seen to have turned into hybrid broadcasting that brings together traditional media and digital media. At the same time, it has been involved in the marketing and communication sector and has presented many broadcast formats to the audience. In this way, it has succeeded in influencing the masses and has started to discover formats that will provide new profits for itself. One of the formats that provide profit to television broadcasting is sports broadcasts. Sports broadcasts, which are one of the prestigious productions of television, affect the viewers' processes of making sense of events and make them active in the market sector. Sport reveals its communication power on individuals thanks to television. Thanks to television, it adds strength to its power by branding. Television has increased its economic revenues by utilising the power of sports. In short, the association of television and sports should be considered as a“win-win”relationship. In this study, six sports programmes broadcasted on Turkish television were examined in line with both qualitative and quantitative data, and the presentation features, narrative structures, shooting and editing techniques of sports programmes were discussed.