Osmanlıca sinema sürelilerinden 'Sinema Yıldızı' isimli gazetenin transkripsiyonu ve günümüz Türkçesine çevrilmesi
Transcription and into contemporary Turkish translation of the newspaper named 'Cinema Yıldız', one of the Ottoman cinema periodicals
  1. Tez No: 799967
  2. Yazar: AHMET İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLHAK ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Batı'da ortaya çıkan pek çok yeniliğin aksine, sinemanın Osmanlı ülkesine girişi ve yayılması erken tarihlere dayanmaktadır. Osmanlı'da neredeyse Avrupa ülkeleri ile paralel bir tarihte rastlanan sinemanın hızla yaygınlaşması, bu doğrultuda tematik sinema dergilerinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Her ne kadar Birinci Dünya Savaşı yıllarında sinema dergiciliği, diğer tüm dergilerde olduğu gibi kısa süreli kesintiye uğrasa da savaş sonrasında daha güçlü bir şekilde varlığını sürdürmüştür. Bu ilerleme, Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir ve yeni Cumhuriyetle birlikte pek çok sinema dergisi de yayın hayatına girdi. Sinema Yıldızı bu dönemde yayın hayatına giren dergilerden biridir. Mesul müdürlüğünü Mehmet Rauf'un üstlendiği bu derginin günümüze ulaşan dört nüshası bulunmaktadır. Bu çalışmada, transkripsiyon ve yorumlama yöntemleri bir arada kullanılarak, Sinema Yıldızı'nın mevcut dört sayısı incelenmiştir. Derginin, çağdaşlarına göre daha geniş bir vizyona sahip olduğu, kullanıcı katılımına önem verdiği, geniş bir muhabir ağı inşa ettiği ve Anadolu sinemacılığını da yakından takip ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to many innovations that emerged in the West, the entry and spread of cinema in the Ottoman country dates to early times. The rapid spread of cinema, which was found in the Ottoman Empire at a date almost parallel to the European countries, brought about the emergence of thematic cinema magazines. Although cinema journalism experienced a short interruption, as in all other journals, during the First World War; It continued to exist even more strongly after the war. This progress continued during the Republic period and many cinema magazines also entered the publishing life with the new republic. Cinema Yıldızı is one of the magazines that entered the publishing life in this period. There are four copies of this magazine that have survived to this day, whose responsible director was Mehmet Rauf. In this study, four existing issues of Cinema Yıldızı were examined by using a combination of transcription and interpretation methods. It was determined that the magazine had a wider vision compared to its contemporaries, valued user participation, built a wide network of correspondents, and closely followed Anatolian cinema.