Ceza yargılamasında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının, masumiyet karinesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda incelenmesi
Examination of the deferment of the announcement of the verdict in criminal procedures in line with the decisions of the Constitutional Court in accordance with the presumption of innocence
- Tez No: 800040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemesi sanığın kişiliğine uydurulmasını sağlayan, kendine özgü ve cezanın bir kurumdur. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumu, kişi hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmamasını, denetim süresi boyunca kasıtlı bir suçun işlenmemesi ve öngörülecek yükümlülüklere uygun davranılması durumunda, verilen mahkûmiyet hükmünün ortadan kaldırılmasını sağlayan bir cezanın bireyselleştirilmesi aracıdır. Diğer taraftan suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimsenin suçlu sayılamayacağını öngören masumiyet karinesi ile kişinin suç işlediğine dair kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan suçlu olarak nitelendirilmemesi güvence altına alınmaktadır. Ancak hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen kişinin suç işlediği, kesinleşmiş bir mahkûmiyet hükmüyle sabit olmamasına rağmen, kişi hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet hükmü varmış gibi hareket edilerek kişinin suçlu olduğu izlenimini veren tutum ve davranışlarda bulunulmasıyla masumiyet karinesinin ihlali sonucu ortaya çıkmaktadır. Çalışma kapsamında Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuru sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasıyla bağlantılı bir şekilde hukuk dünyasında yerini alan masumiyet karinesi ihlalleri ilgili mevzuat ve söz konusu kararlar doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Deferment of the announcement of the verdict is a unique institution that ensures consistency of the sentence with the personality of the accused. This institution serves as a means of individualizing a sentence, which guarantees that the sentence imposed on the individual does not bear any results within a certain period of supervision. If an intentional crime is not committed and obligations are fulfilled during this period, the sentence of conviction is abolished. On the other hand, with the presumption of innocence, it is assured that no one can be considered guilty until his guilt is proven by a verdict. However, when the guilty of the individual who decided to defer the announcement of the verdict has not been proven with a finalized conviction, engaging in attitudes and behaviors that give the impression that the person is guilty brings about the violation of the presumption of innocence. Within the scope of this study, the violations of the presumption of innocence, which took place in relation to the deferment of the announcement of the verdict in consequence of the individual application made to the Constitutional Court, were examined in light of the relevant legislation and the aforementioned decisions.