Deneysel diyabetik ratlarda antidiyabetik liraglutid ve empagliflozinin oksidatif stres, inflamatuar yanıt ve kardiyoprotektif etkilerinin araştırılması
Investigation of oxidative stress, inflammatory response and cardioprotective effects of antidiabetic liraglutide and empagliflozin in experimental diabetic rats
  1. Tez No: 800182
  2. Yazar: CEMRE UÇAR EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDA OFLAZOĞLU DİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Antidiyabetik liraglutid ve empagliflozinin diyabetes mellitus'lu (DM) ratlarda oksidatif stres ve inflamasyonun bazı belirteçleri ile kardiyovasküler komplikasyonlar üzerine etkilerini araştırmayı ve bu etkiler bakımından iki ilacı karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 37 adet erkek Wistar albino sıçan 4 gruba ayrıldı. 1) Sağlıklı kontrol (n=7), 2) DM kontrol (n=10), 3) DM + Liraglutid (n=10) bu gruptaki sıçanlara 0.6 mg/kg liraglutid subkutan olarak uygulandı, 4) DM+ Emapagliflozin(n=10) grubu, bu gruptaki ratlara 30 mg/kg dozunda empagliflozin oral gavaj yoluyla verildi. DM gruplarına, 110 mg/kg dozunda intraperitoneal (ip) nikotinamid (NA) enjekte edildi, 15 dk sonra 60 mg/kg dozunda i.p STZ enjeksiyonu yapılarak diyabet oluşturuldu. 8 hafta boyunca liraglutide ve empagliflozin tedavileri uygulandı ve deney sonunda son ağırlıkları ve açlık kan şekerleri ölçüldükten sonra ketamin ve ksilazin anestezisi altında vena caudalisten kan alınarak eksanguinasyon yoluyla sıçanlar feda edildi. Alınan kan örneklerinden TNF-α, IL-1, MDA, SOD, AGE, insülin seviyelerine bakıldı. Doku olarak ise kalp ve koroner arterler alındı ve histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: DM kontrol grubu sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında kanda diyabete bağlı beklenen değişikliklerin oluştuğu, AKŞ, AGE, IL-1, TNF-α ve MDA seviyelerinin anlamlı olarak arttığı, insülin ve SOD düzeylerinin ise azaldığı saptandı. Liraglutid ve empagliflozin tedavisinin kan glukoz seviyelerini sağlıklı kontrol ile yakın seviyelere düşürdüğü gözlemlendi. Her iki ilacın da TNF-α, IL-1, AGE, MDA seviyelerini önemli ölçüde düşürürken SOD ve insülin seviyelerini yükselttiği gözlemlendi. Histopatolojik olarak yapılan incelemede her iki ilacın da miyokard ve koroner arter dokusunda DM'nin meydana getirdiği yapısal değişiklikleri, fibrozisi, inflamasyonu önemli ölçüde iyileştirdiği, empagliflozinin miyokard üzerindeki iyileştirici etkisinin liraglutide göre daha fazla oldığu gözlemlendi. Sonuç: Liraglutid ve empagliflozin DM'nin neden olduğu ölümlerin başlıca sebebi olan kardiyovasküler komplikasyonlar üzerinde olumlu etki göstermiştir. Bu komplikasyonların patogenezinde önemli rol oynayan oksidatif stres ve inflamasyonu hafiflettiği, kardiyak ve koroner arter yapısını koruduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak her iki ilacın da DM hastalarında kardiyovasküler komplikasyon gelişmesini önleyebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of antidiabetic liraglutid and evpagliflozine on some markers of oxidative stress and inflammation in diabetes mellitus (DM) and to compare two drugs in terms of these effects. Materials and Methods:37 male Wistar albino rats were divided into 4 groups. 1) Healthy control (n=7), 2) DM control (n=10), 3) DM + Liraglutide (n=10) 0.6 mg/kg liraglutide was administered subcutaneously to rats in this group, 4) DM + Empagliflozin (n=10) ) group was given empagliflozin at a dose of 30 mg/kg to the rats in this group by oral gavage. In the DM groups, 110 mg/kg intraperitoneal (ip) nicotinamide (NA) was injected, and after 15 minutes, 60 mg/kg i.p STZ injection was made to induce diabetes. Liraglutide and empagliflozin treatments were applied for 8 weeks, and after the final weights and fasting blood glucose were measured at the end of the experiment, the rats were sacrificed by cardiac puncture under ketamine and xylazine anesthesia. TNF-α, IL-1, MDA, SOD, AGE and insulin levels were measured from the blood samples taken. The heart and coronary arteries were taken as tissue and examined histopathologically. Results: When the DM Control Group was compared with healthy controls, it was found that the expected changes in the blood occurred in the blood, and the levels of the FBS, AGE, IL-1, TNF-α and MDA increased significantly and insulin and SOD levels decreased. Liraglutide and empagliflozin treatment decreased blood glucose levels to close levels with healthy control. It was observed that both drugs significantly reduce TNF-α, IL-1, AGE, MDA levels while increasing sod and insulin levels. Histopathological examination of both drugs in the myocardial and coronary artery tissue caused by DM's structural changes, fibrosis, inflammation significantly improved, empagliflozine on myocardial healing effect was observed to be more than liraglutide. Conclusion: Liraglutid and Empagliflozin showed a positive effect on cardiovascular complications, the main cause of deaths caused by DM. It has been observed that these complications alleviate oxidative stress and inflammation that play an important role in pathogenesis and maintain the cardiac and coronary artery structure. As a result, we can say that both drugs can prevent cardiovascular complications in DM patients.