Hipoksik koşullarda uygulanan naringeninin voltaj kapılı sodyum kanalı aracılı kanser hücre hareketi üzerindeki etkisi
Effect of naringenin at hypoxic conditions on voltage-gated sodium channel-mediated cancer cell motility
  1. Tez No: 800309
  2. Yazar: MELİKE TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hipoksi normal koşullara göre daha az oksijen seviyelerini ifade eder. Tümörlerde hacim arttıkça mikroçevresinde oksijen azlığı ortaya çıkmaya başlar. Aynı zamanda damarlanmanın yetersiz olması ve tümörün bazı bölgelerinin kan damarına uzak yerleşimi nedeniyle hipoksik koşullar ortaya çıkar. Tümör hücreleri de sağ kalımı sürdürebilmek için bu koşullara adapte olur. Hipoksiyle indüklenebilir faktör (HIF) aracılığıyla hücre sağ kalımını, anjiyogenezi, apoptozu, invazyon ve metastazları kendi lehine destekleyecek genlerin ekspresyonunu indükler. Hipoksinin, metastatik süreçte rol oynayan matriks metalloproteinazlar ve katepsinleri aktive etmenin yanı sıra voltaj kapılı sodyum kanalı (VGSC) aracılı hücre hareketi ve invazyonu da desteklediğine dair bulgular mevcuttur. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile VGSC'lerin prostat, meme, akciğer, kolon vb birçok kanser hücresinde metastatik hücre davranışları ile ilişkili olduğuna dair bulgular artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yüksek metastatik özelliğe sahip ve metastatik yeteneği VGSC'ler ile ilişkili olan PC-3 prostat kanseri hücrelerinin hareketi üzerinde, naringenin doğal bileşiğinin, normoksik ve hipoksik koşullarda oluşturacağı etkileri araştırmaktır. Bunun için öncelikle hücre proliferasyonunu etkilemeyen bileşik konsantrasyonu Alamar blue kullanılarak belirlendi. Daha sonra yara kapanma analizi yapılarak bu konsantrasyondaki naringeninin hücrelerin yanal yöndeki hareketi üzerindeki etkisi tespit edildi. Ayrıca bileşik uygulamasından sonra hücre içi sıvıdaki sodyum iyon konsantrasyonları indüktif eşleşmiş plazma spektroskopisi (ICP) yöntemi ile ölçüldü. Naringeninin hücre proliferasyonunu etkilemeyen konsantrasyonları 75 ve 100 µM olarak tespit edildi. Bu konsantrasyonlarda naringeninin her iki koşulda hücrelerin hareketini etkilemediği görüldü. ICP analizi sonuçlarına göre naringenin uygulanan grupta, normoksik koşulda hücre içi sodyum iyon konsantrasyonu kontrol grubuna (59.5mM) göre azalırken (NAR75: 47.8mM; NAR100: 54.8mM), hipokside arttığı (K: 47.7mM; NAR75: 51.6mM; NAR100: 61.9mM) dikkat çekmiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde naringeninin insan prostat kanseri PC-3 hücrelerinin hareketini normokside etkilemezken hipoksik koşulda arttırabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle naringeninin özellikle kanser hastaları tarafından kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.
Özet (Çeviri)
Hypoxia refers to fewer oxygen levels than normal conditions. In growing tumors, hypoxic conditions (oxygen deficiency) arise due to insufficient vascularization and the remote location of some tumor areas from the blood vessel. In response, tumor cells adapt to hypoxic conditions to sustain survival. Hypoxia-inducible factor (HIF) induces the expression of genes related to cell survival, angiogenesis, apoptosis, invasion, and metastases. There is some evidence that hypoxia supports voltage-gated sodium channel (VGSC) mediated cell movement and invasion. There are increasing findings that VGSCs are associated with metastatic cell behavior in many cancer cells such as prostate, breast, lung, etc. The metastatic behavior of PC-3 prostate cancer cells is related to VGSCs, and SCN8A encodes the VGSCs of these cells. This study aimed to investigate the effect of naringenin on the PC-3 prostate cancer cell movement in normoxia and hypoxia. For this purpose, cell proliferation analysis was performed by using Alamar blue. The effect of naringenin on the movement of the cell in a lateral direction was determined by performing wound healing assay. The intracellular sodium ion concentrations ([Na+ ]i) were measured by the inductive coupled plasma spectroscopy (ICP) method. Concentrations of naringenin that did not affect cell proliferation were determined as 75 and 100 µM. At these concentrations, naringenin did not affect cell motility in both conditions. According to the results of the ICP analysis, it was noted that the [Na+ ]i in the naringenin-treated group decreased compared to the control group (C: 59.5mM; NAR75: 47.8mM; NAR100: 54.8mM) in normoxia, but it increased in hypoxia (C: 47.7mM; NAR75: 51.6mM; NAR100: 61.9mM). When all the results are evaluated together, it has been revealed that naringenin can increase the movement of human prostate cancer PC3 cells in hypoxic conditions, while it does not affect the movement of it in normoxia. For this reason, we would like to emphasize that naringenin should be used cautiously, especially by cancer patients.