Burulma düzensizliğine sahip betonarme binaların farklı zemin bölgeleri için incelenmesi
Investigation of reinforced concrete shear walls withtorsion curtain for different floor zones
  1. Tez No: 800323
  2. Yazar: HAYRİYE TÜRKMEN TANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, burulma düzensizliğine sahip betonarme binaların farklı zemin gruplarındaki davranışları incelenmiştir. Çalışmada geometrik ve rijitlik özellikleri benzer olan ve burulma düzensizliğine sahip 5, 8 ve 12 katlı üç yapı modellenmiştir. Çalışmaya konu olan yapı Amasya ilinde ve aynı konumda olduğu kabul edilip 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği esas alınarak farklı zemin gruplarında (ZA, ZB, ZC, ZD ve ZE) projelendirilmiştir. SAP2000 programında malzeme ve kesit özellikleri aynı olacak şekilde modellenen yapının dinamik analizleri yapılarak ortaya çıkan burulma düzensizliği katsayıları, göreli kat ötelenmeleri ve düşey taşıyıcı sistemde oluşan taban kesme kuvvetleri açısından incelenmiştir. Sonuçlar 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda, burulma düzensizliği kat sayısı perdelerin kütle merkezinden uzaklaştıkça artış gösterdiği ve farklı zeminlerde burulma düzensizliği kat sayısında çok farklı değişimlerin görülmediği tespit edilmiştir. Kat adetleri değişikliği ile burulma düzensizliği ve göreli kat ötelenmesi düşük kattan yüksek kata doğru artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of reinforced concrete buildings with torsional irregularity in different soil groups was investigated. In the study, three 5, 8 and 12 storey structures with similar geometrical and rigidity properties and torsional irregularity were modeled. The building subject to the study was designed in different soil groups (ZA, ZB, ZC, ZD and ZE) based on the 2018 Turkey Building Earthquake Code, assuming that it is in the same location in Amasya. The dynamic analyzes of the structure modeled with the same material and cross-sectional properties in the SAP2000 program were made and the resulting torsional irregularity coefficients were examined in terms of relative storey drifts and base shear forces formed in the vertical carrier system. The results were compared according to the 2018 Turkish Building Earthquake Code. In this context, it has been determined that the number of torsional irregularity floors increases as they move away from the mass center of the bulkheads, and there are not very different changes in the number of torsional irregularity floors on different floors. With the change in the number of floors, torsional irregularity and relative story drift increased from low to high floors.