Üriner sistem taşı oluşturan ve oluşturmayan primer hiperparatiroidili hastaların bağırsak mikrobiyotasındaki mikroorganizmaların karşılaştırılması
Comparison of microorganisms in the intestinal microbiota of patients with primary hyperparathyroidism with and without urinary system stones
  1. Tez No: 800415
  2. Yazar: MUNASIB MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜDELOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hiperkalsiüri taş oluşumdaki en önemli predispozan risk faktörlerinden birisidir. Primer Hiperparatiroidizm, hiperkalsiüri ve artmış parathormon düzeyi ile karakterize yaygın bir endokrin bozukluktur. Bu hastalarının %10-20'sinde semptomatik üriner sistem taş hastalığı görülür. Hiperkalsemi ve 24 saatlik idrar analizinde hiperkalsiüri saptanmasına rağmen, neden sadece bir grup Primer Hiperparatiroidi hastasında üriner sistem taşı oluştuğunun mekanizması halen tam olarak anlaşılamamıştır. Son zamanlarda pek çok çalışmada bağırsak mikrobiyatasındaki farklılıkların üriner sistem taş hastalığında rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada üriner sistem taşı olan ve olmayan Primer Hiperparatiroidi hastalarının bağırsak mikrobiyatalarını karşılaştırmak, iki grup arasındaki mikrobiyota çeşitliliğini belirlemek ve bağırsak mikrobiyotasındaki çeşitlilikle böbrek taşı oluşumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Ekim 2021 ve Ekim 2022 tarihleri arasında Primer Hiperparatiroidi tanısı alan hastalardan üriner sistem taşı olan 15 hasta ve üriner sistem taşı olmayan 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Son 3 ayda düzenli antibiyotik kullananlar, bariatrik cerrahi geçirenler, inflamatuvar bağırsak hastalığı, GİS kanserleri, kistik fibrozis, çölyak hastalığı ve konjenital GÜS anomalisi olan hastalar, aynı zamanda Sekonder veya Terisyer Hiperparatiroidili hastalar çalışma dışı bırakıldı. Toplam 40 hastanın bağırsak mikrobiyotasındaki mikroorganizmalar metagenom çalışması ile belirlendi. İki grupta toplam 9 şube, 14 sınıf, 23 takım ve 37 aile seviyesinde mikroorganizma tanımlandı. İki grubun bağırsak mikrobiyotası karşılaştırıldığında, şube seviyesinde istatiksel anlamlı bir fark görülmese de, sınıf seviyesinde Clostridia (p=0.024), takım seviyesinde Lachnospirales (p=0.015), ve“Others”(p=0.015) grupu, aile seviyesinde ise Lachnospiraceae (p=0.015), Bacteroidaceae (p=0.030) ve“Others”(p=0.011) grubundan olan mikroorganizmalar taşlı grupta istatiksel olarak daha fazla bulundu
Özet (Çeviri)
Hypercalciuria is one of the most important predisposing risk factors in stone formation. Primary Hyperparathyroidism is a common endocrine disorder characterized by hypercalciuria and increased parathormone level. Symptomatic urinary system stone disease is seen in 10-20% of these patients. Although hypercalcemia and hypercalciuria were detected in 24-hour urine analysis, the mechanism of why urinary system stones occur only in a group of primary hyperparathyroidism patients is still not fully understood. Recently, many studies have shown that differences in intestinal microbiota may play a role in urinary tract stone disease. In this study, it was aimed to compare the intestinal microbiota of Primary Hyperparathyroidism patients with and without urinary system stones, to determine the microbiota diversity between the two groups and to reveal the relationship between the diversity in the intestinal microbiota and the formation of kidney stones. Among the patients diagnosed with Primary Hyperparathyroidism between October 2021 and October 2022, 15 patients with urinary system stones and 25 patients without urinary system stones were included in the study. Patients who used antibiotics regularly in the last 3 months, had bariatric surgery, patients with inflammatory bowel disease, GIS cancers, cystic fibrosis, celiac disease and congenital GUS anomalies, as well as patients with Secondary or Tertiary Hyperparathyroidism were excluded from the study. Microorganisms in the gut microbiota of 40 patients were determined by metagenome study. Microorganisms were identified at the level of 9 filum, 14 classes, 23 orders and 37 families in two groups. When the gut microbiota of the two groups were compared, although there was no statistically significant difference at the filum level, Clostridia (p=0.024) at the class level, Lachnospirales (p=0.015) and the“Others”(p=0.015) group at the order level, Lachnospiraceae (p=0.015), Bacteroidaceae (p=0.030) and“Others”(p=0.011) at the family level were found statistically significant more in the stone group