Design and implementation of indoor multi-floor localization model based AOA/RSS using 2.4 ghz Wi-Fi access point
2.4 ghz Wı-Fı erişim noktası kullanarak AOA/RSS tabanlı çok katlı iç mekan lokalizasyon modeli tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 800433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Wi-Fi sinyali içinde sağlanan kablosuz sinyallerin kullanımı yoluyla iç mekan lokalizasyonu elde etme yeteneğinin önemli bir bileşen olduğu birçok araştırmacı ve ilgili şirket tarafından genel olarak kabul edilmiştir. GPS'in bina içinde yüksek hassasiyetli tahminler yürütememesi ve düşük maliyeti gibi çeşitli faktörler nedeniyle, Wi-Fi sinyallerinin varlığı, araştırmacıların araştırma projelerini yönetmelerini daha kolay hale getirir. Bu çalışma, yapılan araştırmalar sonucunda bir MATLAB programının kullanımına dayalı hibrit bir yerelleştirme tekniği geliştirmektedir. Geliştirilen modeli çalıştırmak için Alınan Sinyal Gücü (RSS) ve Varış Açısı (AoA) sinyalleri kullanılmıştır. Kurulum cihazlarının bir iç ortamda kullanılabilirliğini artırabilecek çok katlı bir yerelleştirme özelliği de dahil edilmiştir. Remcom şirketi tarafından sağlanan Wireless InSite yazılımı kullanılarak tasarlanan ve yerleştirilen çok katlı bir bina vaka çalışması seçilmiştir. Ayrıca her kata 3 adet Erişim Noktası (AP), her kata 25 adet Test Noktası (TP) dağıtılmıştır. Ayrıca, önerilen yerelleştirme yönteminde çoklu zeminin etkisi gösterilerek bu teze üç senaryo dahil edilecektir. Bir vaka çalışmasından farklı olarak, zayıflama ve sinyal bozulmasının neden olduğu girişimin etkisi dikkate alındığında bile, yüzde (%97,4 ve %99,7) arasında değişen bir doğrulukla her üç durumda da daha doğru tahminin elde edildiği gösterildi. başka bir. Böylece önerilen teknik, en büyük menzil hatasının 50 cm veya daha fazla olduğu durumlarda daha doğru sonuçlar vermiştir. Ve ilgili önceki kayıtla karşılaştırılarak, tahmin hatasını azalttığı ve ilgili iki kat arasında çok katlı lokalizasyon sağladığı için önerilen algoritma modelinin en büyük katkısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It has been generally acknowledged by many searchers and associated companies that the ability to achieve indoor localization via the use of wireless signals provided inside the Wi-Fi signal is a significant component. Because of a variety of factors, including the GPS's inability to execute high precision estimations within the building and its low cost, the presence of Wi-Fi signals makes it more convenient for researchers to manage their research projects. This work develops a hybrid localization technique based on the use of a MATLAB program as a consequence of the research conducted. The Received Signal Strength (RSS) and Angle of Arrival (AoA) signals are used to operate the model that was developed. A multifloor based localization feature has also been included, which may boost the availability of the setup devices in an interior setting. It has been selected a case study of multifloor building that designed and implanted by using the software of Wireless InSite provided by Remcom company. Additionally, it has been distributed 3 Access Points (AP) in each floor and 25 Test Points (TP) in each floor. Also, three scenarios would be included in this thesis by showing the impact of multifloor on the proposed localization method.It was shown that better accurate estimate was attained in all three instances, with an accuracy ranging between (97.4 and 99.7%) percent, even when the influence of interference induced by attenuation and signal distortion was taken into consideration, which differed from one case study to another. Thus, the suggested technique produced more accurate results in situations when the greatest range error was 50 cm or more. And by comparing with the related previous record, it showed the major contribution of the proposed algorithm model as it it reduces the estimation error and achieve multifloor localization between two relevant floors.