Covid-19 pnömonisi tanısıyla yatan hastaların komorbidite ve aşılama durumlarının hastalık prognozuna etkisi
The effect of comorbidity and vaccination conditions on the prognosi̇s of patients hospitalized with Covid-19 pneumonia
- Tez No: 800477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇAŞKURLU, DOÇ. DR. PINAR ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda Covid-19 pnömonisi tanısıyla yatarak izlenen hastaların kötü akıbet olarak tanımladığımız ölüm veya mekanik ventilasyon ihtiyacı oranlarının tespit edilmesi ve buna etki eden prognostik faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız retrospektif, tek merkezli kohort çalışmasıdır. 01.09.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvurarak Covid-19 pnömonisi tanısıyla servise yatırılan 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Primer sonlanım noktası invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı veya ölüm,“kötü akıbet”olarak belirlendi. Hastaların demografik verileri, akıbetleri hastane veri tabanından kaydedildi. Hastaların komorbiditeleri ve Covid-19'a karşı aşılanma durumları ile kötü akıbet arasındaki ilişkisi incelendi. Çalışmamıza Covid-19 pnömonisi tanısıyla yatışı yapılan 501 hasta dahil edildi. 501 hastanın 246 (%49)'sı erkek iken 255 (%51)'i kadındı. Yaş median değeri (IQR- Interquartile Range) 66 (51-80) olarak saptandı. Aşısız grup 209, kısmi aşılı grup 121, tam aşılı grup ise 171 hastadan oluşmaktadır. Kötü akıbeti olan 138 (%27,5), kötü akıbeti olmayan ise 363 (%72,5) hasta mevcuttu.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the rates of death or need for mechanical ventilation, which we define as poor outcome, of inpatients with the diagnosis of Covid-19 pneumonia and to examine the prognostic factors affecting this. Our study is a retrospective, single-center cohort study. Patients aged 18 years and older who applied to the emergency department of our hospital between 01.09.2021 and 31.12.2021 and were hospitalized with the diagnosis of Covid-19 pneumonia were included. The primary endpoints were the need for invasive mechanical ventilation or death, which were defined as 'poor outcome'. Demographic data and outcomes of the patients were recorded from the hospital database. The relationship between patients' comorbidities and their vaccination status against Covid-19 and poor outcome was examined. 501 patients hospitalized with the diagnosis of Covid-19 pneumonia were included in our study. Of 501 patients, 246 (49%) were male and 255 (51%) were female. Age median value (IQR) was determined as 66 (51-80). There were 209 patients in the unvaccinated group, 121 patients in the partially vaccinated group, and 171 patients in the fully vaccinated group. There were 138 (27.5%) patients with poor outcome and 363 (72.5%) patients without poor outcome.