Konservatif tedavi edilen radius distal kırığı olgularında Tip 1 kompleks bölgesel ağrı sendromu ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors associated with Type 1 complex regional pain syndrome in cases of conservatively treated distal radius fractures
- Tez No: 801335
- Danışmanlar: DR. ALİCAN BARIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu (KBAS); ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve birtakım vazomotor semptomlardan oluşan bir tablodur. Patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda tanısı için Budapeşte güncel kriterleri kullanılmaktadır. Hastalıkta rol oynayan olası faktörlerin bu kriterler ile araştırıldığı literatür sınırlıdır. Distal Radius Kırığı (DRK) bu hastalığı tetikleyen en sık sebeplerden biridir. Çalışmamızda konservatif olarak tedavi edilen DRK olgularında KBAS Tip 1 gelişimi ve bunda rol oynayan faktörlerin güncel tanı kriterleriyle araştırılması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Konservatif tedavi edilen DRK olguları incelendi. Demografik veriler, radyolojik ölçümler ve fonksiyonel skorlar gibi değişkenler kayıt edildi. KBAS Tip 1 gelişen olgular tespit edildi. Bu sendrom ile ilişkili faktörleri araştırmak için lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Takip edilen 68 olgudan 18'inde (%25) KBAS Tip 1 gelişti. Kol Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi skorlarındaki artış (Odds oranı: 1.111), sigara kullanımı (Odds oranı: 47.853) ve redüksiyon kaybı (Odds oranı: 54.285) ile KBAS Tip 1 arasında güçlü bir ilişki bulundu. Sonuç: DRK konservatif tedavisinde bu risk faktörlerini taşıyan olgular yakından takip edilmelidir. Bu hastalarda KBAS Tip 1 gelişme olasılığı akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Complex Regional Pain Syndrome (CRPS) is a condition characterized by pain, swelling, limited range of motion, and various vasomotor symptoms. Its pathophysiology is not fully understood. In recent years, the Budapest diagnostic criteria have been used for its diagnosis. Literature investigates the potential factors associated with this disease based on these criteria is limited. Distal Radius Fracture (DRF) is one of the most common triggers for this condition. The aim of our study was to investigate the development of CRPS Type 1 and the factors contributing to it in cases of conservatively treated DRF, using the current diagnostic criteria. Patients and Methods: Cases of conservatively treated DRF were examined. Variables such as demographic data, radiological measurements and functional scores were recorded. Cases that developed CRPS Type 1 were identified. Logistic regression analysis was conducted to investigate factors associated with this syndrome. Results: Among the 68 cases, CRPS Type 1 developed in 18 (25%) cases. A strong association was found between increase in scores on the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand questionnaire (Odds ratio: 1.111), smoking (Odds ratio: 47.853), and reduction loss (Odds ratio: 54.285) with CRPS Type 1. Conclusion: Cases of conservatively treated DRF presenting these risk factors should be closely monitored. The possibility of developing CRPS Type 1 should be kept in mind in these patients.