Derin öğrenme yöntemleri ile metalik yüzeylerde kusur tespiti ve sınıflandırılması
Defect detection and classification on metallic surfaces using deep learning methods
- Tez No: 801487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda üretim aşamasında otomatik hata tespit sistemlerine olan ihtiyaç artmaktadır. Ürünlerin kusurlarını tespit etmek ve yerlerini belirlemek, önemli ve gerekli bir kalite kontrol sürecidir. Kusur tipinin ve kusurlu alanın kısa sürede tespit edilmesi de kalite kontrol performansı açısından oldukça önemlidir. Günümüzde, insan iş gücüne dayalı kusurların kontrol edilmesi, üretim sürecinde geleneksel bir yöntem olarak kusurları tespit etmek için hala kullanılmaktadır. İnsana bağlı olan bu yöntemde hız oranı düşük ve hata oranı yüksektir. Üretim aşamasındaki yüzeylerin kalite kontrol çalışmalarında bilgisayarla görme teknikleri sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok endüstriyel uygulamada, tekstil, metal ve cam kusur tespiti gibi yüzey kusur tespiti yaygın olarak gerçekleşir. Metal yüzeylerde çeşitli ve karmaşık tipte kusurlar (yamalar, noktalı yüzeyler, çatlak ve çizik, girintili tufal, madde karışımı vb.) vardır. Gerçek zamanlı metalik hata tespit sistemlerinde hız ve yüksek doğruluk üretim aşamasına olumlu etki yapmaktadır. Yüzeylerde kusur tespiti için geleneksel yöntemler, görüntü işleme veya makine öğrenmesi tekniklerine dayanır, ancak belirli ölçeklerde veya belirli aydınlatma koşullarında düşük gürültü ve güçlü kontrast ile farklı kusurları tespit edebilirler. Günümüzde endüstriyel denetim sistemlerinde bilgisayarlı görme ve derin öğrenme yaklaşımları önemli bir yere sahiptir. Bilgisayarla görme teknolojisi, üretim hattındaki ürünlerin hızlı ve hatasız kontrolü için gereklidir. Bilgisayarla görü kavramının önemi, klasik yöntemlerin sorunları göz önüne alındığında anlaşılır. Metal yüzeyler aydınlatma ve ışık yansıması gibi çevresel faktörlerden kolayca etkilendiğinden, metalik yüzeylerde kusur tespiti zorlu bir problemdir. Karmaşık gerçek dünya problemlerinde geleneksel kusur tespiti algoritmaları verimsiz ve hatalıdır. Sonuç olarak bu çalışmada, çatlak, çizik, vb. metal yüzey kusur tiplerini tespit etmek ve sınıflandırmak için yeni bir yöntem önerilmiştir. Yüzey özelliklerini çıkarabilen Shape From Shading (SFS) algoritması ile kusurlar tespit edilmiştir. Kusurun tipi ve yeri Faster Regional Convolutional Neural Network (Faster R-CNN) tarafından belirlenmiştir. Kusurlu veriler için Northeastern Üniversitesi (NEU) yüzey kusur veritabanı kullanılmıştır. Önerilen algoritma, etiketleme performansını göstermek için etiketlenmemiş bir veri kümesi KolektorSDD2 (KSDD2) üzerinde de test edilmiştir. Sonuçlar hem etiketli hem de etiketsiz veri kümeleri üzerinde, otomatik hata tespiti, sınıflandırma ve etiketlemede en gelişmiş performansı göstermiştir. Önerilen yöntem, metal yüzeydeki kusurların tespiti için başarılı sonuçlara sahiptir ve ortalama hassasiyet 0.83'tür. Çatlaklar, noktalı yüzeyler, yamalar, çizikler, madde karışımı ve girintili tufal ortalama doğruluğu sırasıyla 0.98, 0.81, 0.90, 0.79, 0.88 ve 0.62'dir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the need for automatic defect detection systems has been increasing in the production phase. Identifying and locating product defects is an important and necessary quality control process. Detecting the type of failure and the defective area in a short time is also very important in terms of quality control performance. Surface defect detection is common in many industrial applications, such as textile, metal and glass flaw detection. There are various and complex types of defects (patches, inclusions, scratches, pitted surface, rolled scale, etc.) on metal surfaces. Fastness and high accuracy in real-time metallic defect detection systems have a positive effect on the production stage. Labeling data manually is a time-consuming process. Therefore, using algorithms can accelerate and optimize this process. This also reduces human error in the labeling process. Algorithms can automatically label data based on predefined characteristics, providing a significant advantage over manual labeling by humans, resulting in faster and more accurate results, especially on large data sets. Applications developed with this method enable data scientists to analyze data faster and obtain more accurate results. Today, human inspectors are still used to detect defects as a traditional method in the manufacturing process. Computer vision techniques are frequently used in production systems for quality control to increase production speed, reduce error rates and prevent human errors such as fatigue and distraction. Morever, the labeling process carried out before the training is still done manually. Defect regions must be individually labeled when classifying with Faster R-CNN before the training process. Automating this process is vital in industrial control systems, as it is very time-consuming to label the dataset one by one. This study aims to automate the labeling process and save time by synthesizing and using SFS and Deep Learning methods. In order to achieve successful performance in object recognition and classification applications with Faster R-CNN, a large number of labeled data is needed in the training process. For example, the NEU and KolektorSDD2 datasets used in this study contain 1800 and 3335 images, respectively. While manually labeling the images takes a long time, automating it with SFS yielded considerably better outcomes in a lot less period. Traditional methods for defect detection on surfaces rely on image processing or machine learning techniques, but they can detect different defects with low noise and strong contrast at certain scales or under certain lighting conditions. Today, computer vision and deep learning approaches have an important place in industrial control systems. Computer vision technology is essential for fast and accurate control of products on the production line. The importance of the concept of computer vision is understandable when considering the problems of classical methods. Metallic defect detection is a challenging problem as metal surfaces are easily affected by environmental factors such as lighting and light reflection. Since traditional detection algorithms are inefficient in complex problems, we propose a novel method to detect and classify metal surface defects, such as cracks, scratches, inclusion, etc. The type and location of defects were detected by the Faster Regional Convolutional Neural Network (Faster R-CNN), combined with the Shape From Shading (SFS) method, which can extract surface characteristics. The Northeastern University (NEU) surface defect database was used for defective samples. The proposed algorithm has also been tested on an unlabeled dataset (KolektorSDD2/KSDD2) to show labeling performance. The results on both labeled and unlabeled datasets have demonstrated state-of-the-art performance in automatic defect detection, classification, and labeling. The proposed method has satisfactory results for the detection of defects on the metal surface, and the mean average precision is 0.83. The average precision of crazing, pitted surface, patches, scratches, inclusion, and rolled-in scale are 0.98, 0.81, 0.90, 0.79, 0.88, and 0.62 respectively.