COVİD-19 delta ve omıcron varyantlarında hastane yatışı olan hastalarda aşılama ve çoğalma döngüsü ile bu verilerin mortalite üzerine etkisi: retrospektif çalışma
Vaccination and CYCLE threshold and the effect of these data on mortality in COVİD-19 delta and omicron variants in hospital installed patients: A retrospective study
  1. Tez No: 801753
  2. Yazar: EZGİ ÇORBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA EMEL ERYÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Virüslerde mutasyonlar sırasında ortaya çıkan yeni varyantların virülansı farklılık gösterebilir. Bu çalışmamızdaki amacımız; Covid-19 hastalarında oluşan delta ve omicron varyantlarının hastalık seyri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Delta ve omicron varyantı saptanan ve hastanemize yatışı olan on sekiz yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik özellikleri, laboratuar değerleri, hastalık şiddetleri, aşılı/aşısız olmaları, Ct değerleri (döngü eşiği)ve sağkalım oranları belirlenerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaş 70.5 (min:26, max:99) olan 102 (46 kadın, 56 erkek) hasta dahil edildi. Yetmiş altı hasta delta varyantı, yirmi altı hasta omicron varyantı olduğu saptandı. Her iki varyant arasında aşılı/aşısız olma durumu, hastalık ciddiyeti, laboratuar değerleri ve Charlson komorbidite indeksi açısından fark saptanmadı. Delta varyantının ortalama Ct değeri (22.54), omicron varyantının ortalama Ct değerine (20.18) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. (p=0.011). Mortalite açısından varyantlar arasında anlamlı fark saptanmadı. (p=0.053)Aşının varyantlar arasında etkisi araştırıldığında tabakalı analizlerde aşılı varyantlar arasında Ct değeri açısından fark saptanmazken, aşısızlarda delta varyantında Ct değerinin istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu görüldü. (p=0.02) (sırasıyla 25.08 ve 20.16) Hastalık ciddiyeti, laboratuar değerleri ve mortalite açısından varyantlar arası aşı olma durumunun bir etkisi görülmezken Charlson komorbidite indeksinin istatistiksel olarak aşısız delta varyantı hastalarında anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. (p=0.01)(delta:1 puan, omicron:5 puan) Sonuç: Çalışma grubumuzda omicron varyantının viral yükü daha fazla olmasına rağmen delta varyantına göre mortalitesinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Aşısız hastalarda viral yük ve komorbidite daha düşük olmasına rağmen delta varyantının mortalitesi omicron varyantı ile benzer gerçekleşmiştir. Bu sonuç omicron varyantının immün sistemden kaçışı nedeniyle olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The virulence of new variants that emerge during mutations in viruses may differ. Our aim in this study; It is a comparison of the effects of delta and omicron variants on the course of the disease in Covid-19 patients. Method: The study was designed retrospectively. Patients aged eighteen and older who were found to have delta and omicron variants and were admitted to our hospital were included in the study. The clinical features, laboratory values, disease severity, vaccination/unvaccination, Ct values and survival rates of the patients were determined and recorded. Results: 102 (46 female, 56 male) patients with a mean age of 70.5 (min:26, max:99) were included in the study. Seventy-six patients were found to have delta variants and 26 patients had omicron variants. There was no difference between the two variants in terms of vaccinated/unvaccinated status, disease severity, laboratory values and Charlson comorbidity index. The mean Ct value of the delta variant was statistically significantly higher than the Ct value of the omicron variant. (p=0.011). There was no significant difference between variants in terms of mortality. (p=0.053) When the effect of the vaccine between variants was investigated, no difference was found between the vaccinated variants in terms of Ct value in stratified analyzes, while the Ct value was statistically significantly higher in the delta variant in the unvaccinated. (p=0.02) (25.08 and 20.16, respectively) While there was no effect of vaccination status between variants in terms of disease severity, laboratory values and mortality, it was observed that Charlson comorbidity index was statistically significantly lower in unvaccinated patients in unvaccinated delta variant patients. (delta:1 point, omicron:5 points) Conclusion: Although the viral load of the omicron variant was higher in our study group, its mortality was lower than the delta variant. Even thought the viral load and comorbidity were lower in unvaccinated patients, the mortality of the delta variant was similar to that of the omicron variant. This outcome might be a result of the immun escape of omicron variant.