Yanıt yüzey metodolojisi ile kiraz ve vişne meyve polifenollerinin ultrasonik destekli ekstraksiyonunun optimizasyonu
Optimization of ultrasonic assisted extraction of cherry and sour cherry fruit polyphenols by response surface methodology
- Tez No: 802028
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koleksiyon Bahçesinden temin edilen kiraz ve vişne meyveleri kullanılarak ultrasonik destekli ekstraksiyonun meyvelerin sahip olduğu biyoaktif bileşenler üzerindeki değişimi incelenmiştir. Ultrasonik destekli ekstraksiyon işlemi için yanıt yüzey yöntemi kullanılarak Box-Benkhen metoduna göre desen oluşturulmuştur. Optimizasyonda ekstraksiyon süresi, ekstraksiyon sıcaklığı ve ultrasonik güç bağımsız değişkenler olup; toplam antioksidan kapasitesi, toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid madde miktarı, toplam antosiyanin madde miktarı ve toplam proantosiyanidin madde miktarı gibi bağımlı değişkenler ise yanıt olarak seçilmiştir. Elde edilen optimizasyon sonuçlarına göre optimum çalışma koşulları kiraz meyvesindeki toplam fenolik bileşikler için 30˚C, 142.9 W, 10 dk olarak belirlenmiştir. Elde edilen optimizasyon sonuçlarına göre optimum çalışma koşulları vişne meyvesindeki toplam fenolik bileşikler, toplam antosiyanin miktarı, toplam proantosiyanidin miktarı ve toplam antioksidan kapasitesi için 54.6˚C, 50 W ve 15 dk olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ultrasonic assisted extraction on the bioactive components of fruits were investigated by using cherry and sour cherry fruits obtained from the Black Sea Agricultural Research Institute Collection Garden.The pattern was created according to the Box-Benkhen method by using the response surface method for the ultrasonic assisted extraction process. In optimization, extraction time, extraction temperature and ultrasonic power are independent variables; Dependent variables such as total antioxidant capacity, total phenolic substance amount, total flavonoid substance amount, total anthocyanin substance amount and total proanthocyanidin substance amount were selected as a response. According to the obtained optimization results, optimum operating conditions were determined as 30˚C, 142.9 W, 10 min for total phenolic compounds in cherry fruit. According to the obtained optimization results, optimum operating conditions were determined as 54.6˚C, 50 W and 15 min for total phenolic compounds, total anthocyanin content, total proanthocyanidin amount and total antioxidant capacity in sour cherry fruit.