Kolorektal kanserli hastalara uygulanan hemşire navigasyon programının semptom yönetimi ve psikososyal uyum üzerine etkisi
The effects of nurse navigation program on symptom management and psychosocial adjustment applied to patients with colorectal cancer
- Tez No: 803114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kolorektal kanserli hastalara uygulanan hemşire navigasyon programının semptom yönetimi ve psikososyal uyum üzerine etkisini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel çalışmanın örneklemini 60 kolorektal kanser hastası oluşturdu. Hemşire navigasyon programı dahilinde deney grubuna bireyselleştirilmiş kolorektal kanser eğitimi, psiko-onkolojik danışmanlık, hemşire yönetimli telefon destek danışma hattı hizmeti gibi çoklu girişimleri kapsayan bir program uygulandı. Veriler; uygulama öncesinde (bir kez), sırasında (iki kez) ve sonrasında (bir kez)“Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Nigtingale Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri ve parametrik test yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Deney grubunun psikososyal uyumlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak iyileşme sağlandı (p0,05). Sonuç: Kolorektal kanserli hastalara uygulanan hemşire navigasyon programının hastaların psikososyal uyumlarını iyileştirmede etkili olduğu, semptom yönetimlerini iyileştirmede ise yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşire navigasyon programının standart bakıma dahil edilmesi, uygulama içeriğinin genişletilmesi ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effect of nurse navigation program applied to colorectal cancer patients on symptom management and psychosocial adjustment. Materials and Methods: The sample of the randomized controlled experimental study with pretest-posttest control group consisted of 60 colorectal cancer patients. Within the nurse navigation program, a program covering multiple interventions such as individualized colorectal cancer education, psycho-oncological counseling, and nurse-directed telephone support hotline service was applied to the experimental group. Data were collected before (once), during (twice) and after (once) administration using“the Descriptive Characteristics Information Form, The Nightingale Symptom Assessment Scale and the Psychosocial Adjustment to Illness Scale”. Descriptive statistical methods and parametric test methods were used in the evaluation of the data. Results: There was a significant improvement in the psychosocial adjustment of the experimental group compared to the control group (p0.05). Conclusion: It has been concluded that the nurse navigation program applied to patients with colorectal cancer was effective in improving the psychosocial adjustment of the patients, while it is insufficient in improving symptom management. In line with these results, it is recommended to include the nurse navigation program in standard care, to expand the application content and to conduct more research in this area.