Malatya ilinde doğal ve kültürü yapılan balıklarda görülen bakteriyel hastalıkların araştırılması
Investigation of bacterial diseases seen in natural and cultured fish in Malatya province
- Tez No: 803118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Malatya ilindeki Karakaya Baraj Gölü, Sürgü Çayı, Darende Ayvalı Çayında yetiştiriciliği ve avcılığı yapılan balıklarda sıklıkla rastlanan bakteriyel hastalıklar yönünden taranması hedeflenmiştir. Bu amaçla Ocak 2020 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında 18 farklı işletmesinden Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ve 3 farklı avlanma yerinde Siraz (Capoeta pestai) ve sazanlardan (Cyprinus carpio carpio) karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklardan örnekler alınmıştır. Bakteriyel hastalık etkenlerinin izolasyonu için; Tryptic Soy Agar (TSA), Nutrient Broth (NB), Brain Heart (Infusion) Agar (BHIA), KF Streptococcus Agar, Yersinia Selective Agar ve Tryptone Yeast Extract Salt Agar (TYES-A) kullanılmıştır. Bu besiyerleri 15-24 oC'de 24-72 saat süreyle inkübatörde inkübe edilmiştir. Alabalık işletmelerinden alınan bu örneklerden elde edilen saf suşlara biyokimyasal tanımlama testleri aynı sıra Biolog Sistemi (The biolog GENIII micro plate) uygulanıp fenotipik özellikleri incelenmiştir. Biolog Sistemi ile doğrulanan suşların genetik özeliklerine bakılmıştır. Elde edilen bakteri örneklerinin sekans analizi yapılmış ve analiz sonucu NCBI'daki referans bakterilere göre yorumlanmıştır. Sonuç olarak; Yersinia ruckeri, Lactococcus garviae, Vibrio anguillarum, Aeromonas hydrophila ve Acinetobacter johnsonii Bakteriler fenotipik biyokimyasal ve genetik özelliklerine göre tanımlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to screen in terms of bacterial diseases that are frequently encountered in fish farmed and fished in Karakaya Dam Lake, Sürgü Stream, Darende Ayvalı Stream in the province of Malatya. For this purpose, between January 2020 and May 2021, samples were taken liver, spleen, kidney and intestines from 18 different farms from Rainbow trout and Siraz (Capoeta pestai) and Carp (Cyprinus carpio carpio) from 3 different fishing sites. For the isolation of bacterial disease agents; Tryptic Soy Agar (TSA), Nutrient Broth (NB), Brain Heart (Infusion) Agar (BHIA), KF Streptococcus Agar, Yersinia Selective Agar and Tryptone Yeast Extract Salt Agar (TYES-A) were used. These media were incubated at 15-24 oC for 24-72 hours in an incubator. Biochemical identification tests were applied to the pure strains obtained from these samples taken from the trout farms at the same time, and the phenotypic characteristics were examined by applying the Biolog System (The biolog GENIII micro plate). The genetic characteristics of the strains confirmed by the Biolog System were examined. Sequence analysis of the obtained bacterial samples was performed and the results of the analysis were interpreted according to the reference bacteria in NCBI. As a result; Yersinia ruckeri, Lactococcus garviae, Vibrio anguillarum, Aeromonas hydrophila and Acinetobacter johnsonii strains determined according to the phenotypic and biochemical properties of the bacteria were isolated and identified.