Ratlarda (Rattus rattus) palatinum bölgesinde deneysel oluşturulan yara üzerinde andız ekstraktının etkilerinin mikrobiyolojik ve gen ekspresyonu metotları ile araştırılması
Investigation of the effects of andiz extract on the experimental wound in the palatine region of rats (Rattus rattus) by microbiological and gene expression methods
  1. Tez No: 803802
  2. Yazar: BÜŞRA SÜMEYYE KAVUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL TALMAÇ, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada salin ve klorheksidin glukonat ile karşılaştırılarak Andız ekstraktının yara yeri iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Otuz iki erkek Wistar albino rat üzerinde 3 mm çapında punch ile standardize yara yeri oluşturulmuştur. Ratlar, Kontrol, Salin, Klorheksidin glukonat ve Andız ekstraktı olarak 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki 5 rat herhangi bir işlem görmeden sakrifiye edilmiştir. Salin grubu, CHX grubu ve Ekstrakt grubunun düzenli aralıklarla irrigasyonları sağlanmıştır. Birinci hafta ikinci hafta ve üçüncü hafta doku örnekleri alındıktan sonra, her hafta üçer rat sakrifiye edilmiştir. Alınan örnekler üzerindeki total bakteriyel DNA yükü nanospektrometre ile tespit edilmiştir. Housekeeping olarak β-actin seçilmiş ve TGF-β ve IL-1β için de hedef gen primerleri oluşturulmuştur. Oluşturulan primerlerin uygulanması ile hedef genlerin ekspresyon miktarları Real-Time PCR ile ölçülmüştür. Total bakteri yükü üzerine etkileri değerlendirildiğinde Ekstrakt grubu ile diğer gruplar arasında total bakteriyel DNA yükü açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Ekstrakt grubu antibakteriyel etkisi başlangıç değerlerine göre %300 kat etki göstermiştir. Gen ekspresyonu açısından değerlendirilen TGF-β ve IL-1β genleri Ekstrakt grubunda en yüksek değerde ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları ile Ekstraktın antibakteriyel etkisi ve yara iyileşmesine olumlu katkıları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of andiz extract on wound healing and to compare it with saline and chlorhexidine gluconate. A standardized wound site was created with a 3 mm diameter punch on 32 male Wistar albino rats. Rats were divided into 4 groups as Control, Saline, Chlorhexidine gluconate and Andız extract. Five rats in the control group were sacrificed without any treatment. Irrigations of the Saline group, CHX group and Extract group were provided at regular intervals. After the tissue samples were taken in the 1st week, 2nd week and 3rd week, 3 rats were sacrificed. Total bacterial DNA load on the samples taken was determined by nanospectrophotometer. β-actin was chosen as housekeeping and target gene primers were created for TGF-β and IL-1β.Expression amounts of target genes were measured by Real-Time PCR with the application of the created primers. When the effects on the total bacterial load are evaluated, there is a significant difference between the Extract group and the other groups in terms of total bacterial DNA load. The antibacterial effect of the extract group was 300% times higher than the initial values. TGF-β and IL-1β genes evaluated in terms of gene expression were measured at the highest value in the Extract group. The results of this study showed the antibacterial effect of the Extract and its positive contributions to wound healing.