Sezaryen operasyonu sonrası istmosel (Sezaryen skar defekti) gözlenen olguların cinsel yaşam fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual life functions of cases with isthmocele (Cesarean scar defect) after cesarean section operation
- Tez No: 803805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sezaryen sonrası istmosel gelişen kadınlarda, istmoselin cinsel fonksiyonlar üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma 10.10.2022-31.03.2023 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya 18-45 yaş arası, bir veya birden fazla geçirilmiş sezaryen öyküsü olan, son sezaryen sonrası en az altı hafta geçmiş, ultrason muayenesinde istmoseli olduğu tespit edilen 30 hasta ve istmoseli olmayan 30 hasta dahil edildi. Dışlama kriterleri; gebelik durumu, uterin anomali, jinekolojik kanser öyküsü, altı hafta içinde jinekolojik müdahale geçirme öyküsü, rahim içi araç kullanan hastalar ve anormal uterus kanaması yapabilecek diğer durumlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların ayrıntılı anemnezleri alındı, jinekolojik muayene ve TVUSG ile muayeneleri yapıldı. Muayene sonrası hastalar kadın cinsel fonksiyon ölçeği (FSFI) ile değerlendirildi. Veriler SPSS programı ile analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of isthmocele on sexual functions in women who develop isthmocele after cesarean section. Materials and Methods: This study was conducted on patients who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University, between 10.10.2022 and 31.03.2023. Thirty patients aged 18-45 years, with a history of one or more previous cesarean sections, at least six weeks after the last cesarean section, who were found to have isthmocele in ultrasound examination, and 30 patients without isthmocele were included in the study. Exclusion criteria; pregnancy status, uterine anomaly, history of gynecological cancer, history of gynecological intervention within six weeks, patients using intrauterine device and other conditions that may cause abnormal uterine bleeding were excluded from the study. Detailed anamnesis of the patients was taken, gynecological examination and TVUSG examinations were performed. After the examination, the patients were evaluated with the female sexual function scale (FSFI). The data were analyzed with the SPSS program. Statistical significance level was accepted as p0.05).