Study of wave impact loads on components of stilling wave basin on a vertical seawall
Düşey yüzlü kıyı yapıları üzerindeki durgun dalga havuzu bileşenlerine etkiyen dalga yüklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 804299
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKAY ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN KISACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Durgun Dalga Havuzunun (DDH) bileşenleri üzerindeki dalga basıncı çeşitli hidrodinamik koşullarda gerçekleştirilen deneylerden elde edilen analiz sonuçlarına göre incelenmiştir. İlk kez Belçika kıyılarında kullanılmış olan DDH sistemi, kentsel kıyı bölgelerinde düşük dalga aşma koşulları sağlanabilmesi için kret yüksekliğini optimize etmek için tasarlanmıştır. Düşey yüzlü kıyı yapıları üzerinde durgun dalga havuzu sistemlerine ait çalışmalar literatürde sınırlı sayıdadır. Bu çalışmada, yapının denize bakan duvarları ve bir yürüyüş yolunun arkasındaki karadaki parapet üzerindeki ölçülen dalga basıncı verileri, hem bileşenler hem de bütün DDH yapısı için analiz edilmiştir. Analizler arası yapılacak karşılaştırma, DDH yapısının her bir farklı bileşene etki eden dalga basınçlarını nasıl değiştirdiğini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonunda DDH yapısının denize bakan ve karada bulunan duvarlarının basınç ölçümlerinde dikkat çekici düzeyde düşüş gözlemlenmiştir. Denize bakan parapetin boşluklu yapıdan oluşması, parapetin önünde daha fazla basınca sebep olmaktadır. Üst yapı olarak parapetin üzerine küt burun eklenmesi denize bakan parapetin üzerinde daha çok basınca neden olurken, kara tarafında olan parapetin üzerindeki basınçta düşüşe sebep olmaktadır. Goda'nın (2010) maksimum basınç hesabını da içeren formülleri ile hesaplanan basınçlar genellikle daha düşük sonuç vermektedir. Ancak bu çalışmada maksimum basınç verileri için varyans beklenenden çok daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wave pressure on components of Stilling Wave Basin (SWB) is investigated by analyzing the physical model experiment data of wave pressures for various hydrodynamic conditions. SWB is a structure that can be used for optimizing the crest height to achieve lower overtopping conditions especially in urban areas. The experiments are based on assessing the performance of SWB on a vertical seawall for which limited research exists. Wave pressure data on the seaward storm walls (both rows) and the landward storm wall behind a promanade is analyzed as individual components as well as the whole SWB structure to determine the magnitude and type of wave pressure. The comparison of wave pressure can be used to determine the effect of SWB configuration on the wave loads acting on each component. The results show that additional superstructures on the seaside of the SWB, the pressure measurement of the landward storm wall decreases remarkably. Storm wall with gaps on the seaside causes more pressure in front of the storm wall. Placing bullnoses as a superstructure on top of the storm wall causes pressure increase on seaward storm wall structure but decrease on the landward structures. The empirical formulations of Goda (2010) including maximum pressures usually underpredict the pressures. However, the scatter is much higher for the maximum pressure dataset.