İmam Ebu't-Tayyib es-Sindî'nin (ö. 1149) Kurratü'l-Enzâr alâ Şerhi Tenvîri'l-Ebsâr İsimli Eseri
قرة الأنظار على شرح تنوير الأبصار للإمام أبي الطيب السندي(ت:1149هـ)(دراسةً وتحقيقاً)
- Tez No: 804399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde İmam Ebu't-Tayyib es-Sindî'nin Kurratü'l-Enzâr Alâ Şerhî Tenvîri'l-Eebsâr adlı eserinin tahkiki yapılmıştır. Araştırma velâ bahsinin başından kısmet bahsinin sonuna kadar olan bölümle sınırlandırılmıştır. Araştırmanın önemi şerh edilen eserden kaynaklanmaktadır. Zira eser, Hanefi mezhebinin en önemli kaynaklarından olan Muhammed Abdullah b. Timurtâşî el-Hanefî'nin Tenvîrü'l-ebsâr ve câmiu'l-bihâr isimli eserinin şerhidir. Eserde birçok fıkıh kaidesi yer almakta olup, müellif, başta Muhtasaru Kudûrî, Muhtasaru Tahâvî olmak üzere Hanefi mezhebince muteber birçok kaynakta yer alan görüşleri bir araya getirmiştir. Eser, bu özellikleri sayesinde Hanefi ve diğer mezheplere mensup fakihlerin temel kaynaklarından biri haline gelmiştir. Sindî'nin haşiyesi ise, incelenen konulara dair Hanefi ve diğer mezheplere mensup alimlerin görüşlerine dair faydalı nakiller içermektedir. Hâşiye, müellifin eşsiz tercihleri yanında nakledilen görüşlerden müftâ bih ve ma'mûlun bih olanı ortaya koymasıyla tanınır. Meseleleri güzel bir şekilde sunma, fıkıh konularına uygun olarak eşsiz bir şekilde kısımlara ayırma hususunda temayüz etmiştir. Müellif, Ebû Hanîfe ve diğer Hanefi alimlerin görüşlerini naklederek, uygun olanını tercih etmiş, zaman zaman Şâfiî gibi diğer mezheplerin görüşlerini nakletmiştir. Çalışmada bir kısmı Türkiye'de bir kısmı ise yurtdışında olan üç yazma nüsha esas alınmıştır. Haskefî, Sindî ve Timurtâşî'nin biyografileri, şahsi ve ilimi hayatlarıyla ilgili bilgi verilirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Metin yazılırken ise talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Kitap mezhebin müftâ bih olan görüşlerini içermektedir. Müellif sadece imam Ebû Hanîfe'nin görüşlerine odaklanmamış, tercih edilen veya kendi tercih ettiği görüşleri esas almıştır. Kendine has bir içtihad yöntemi olan müellif, tercih ettiği görüşleri destekleyen delilleri sunmuştur. Metin sahibi Timurtâşî ve onun şerhi olan Haskefî'nin görüşlerini nakletmekle yetinmemiş, birçok fıkhî konuda onlara muhalefet ederek itiraz etmiştir. Aynı şekilde Sindî de sadece belli imamların görüşlerini nakletmekle yetinmemiş birçok alimin görüşlerini nakletmiş, vakıf menfaatlerinin tazmini, yetim malı, zorla madenden istifade konularında olduğu gibi müteahhir alimlerin görüşlerini tercih etmiştir. Sindî'nin seçim ve doğru tercihlerinde fıkhi mahareti net şekilde görülmektedir. Kaynaklar konusuna gelince, Hanefi mezhebinin temel kitapları yanında çeşitli kaynaklardan nakiller yapmıştır. Nakil yapılan eserler arasında el-Hidâye, Mülteka'l-ebhur, Tebyînü'l-hakâik, Aynî Şerhi, el-Fetâva'l-Velvâliciyye ve daha niceleri yer almaktadır. Henüz baskısı yapılmamış İbn Şahne'nin Tafsîlu Akdi'l-Ferâid, Hayreddîn er-Ramlî'nin Hâşiye alâ menehi'l-Gaffâr, Hüseynî'nin Kitâbu keşfi'-remz, Sicistânî'nin Kitâbu Münyetü'l-Müftî isimli eserlerden de bolca nakiller yapılmıştır. Sindî Kur'ân ayetleri ve hadislerden bolca istidlâlde bulunmamıştır. İstidlâl ettiği hadislerin sayısı dörttür. Lügat kitaplarına sadece iki defa atıf yapmıştır. Sonuçta bu kitap, Hanefi alimlerinin tercih edilen görüşlerini ihtiva eden fıkıh ansiklopedisi mesabesinde olup, kendisinden sonra gelen bütün Hanefiler Allâme es-Sindi'nin eserine itimat etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to study and investigate“ Qurrat Al-Anzar Ala Sharh Tanweer Al-Absar ”by Imam Abi Al-Tayyib Al-Sindi (d. 1149 AH), and the scope of the study is determined by the beginning of the book of Al-Walaa to the end of the book of AL-Qismah. The importance of this study comes from the status of the annotated book, as the book is one of the explanations of the book“Tanweer Al-Absar and Jami' Al-Bahar”by Imam Muhammad bin Abdullah Ibn Al-Tamartashy Al-Ghazi Al-Hanafi (d.: 1006 AH), one of the most important jurisprudential texts in the Hanafi school of jurisprudence. It includes most of the rules of Hanafi jurisprudence, in which its author collected a number of considered jurisprudential texts, such as: Mukhtasar al-Qadri, Mukhtasar al-Tahawi, and Kitab al-Waqi`ah, so it became a basic reference in the madhhab adopted by the Hanafi jurists and others. As for Al-Sindi's footnote on this book, it was interesting and useful because it contained important quotations from the Hanafi imams and others on the studied issues, and what the footnote proved from the fatwas of these sayings and what he had to do and give the fatwa. In addition to unique author weightings. His method was distinguished by good presentation and organization, as the jurisprudential chapters are divided into branches and benefits, in which he presents the sayings of the imam and the Hanafi imams, and chooses the most likely ones, and sometimes touched on other doctrines such as the Shafi'i school, and this study relied on three written copies of the manuscript, some in Turkey and some abroad. The study followed the descriptive-historical approach when translating the imams: Al-Hasfaki, Al-Sindi, and Al-Tamratashy, presenting their scientific and biographical biographies, and the method of investigation and commentary in the investigated text. The most important findings of this study were as follows: That the book included the fatwa in the doctrine and he was not bound by the saying of the imam, but rather he took from the sayings what he saw as more correct or he himself preferred, so he had his own diligence, and he often mentioned the supports for what he chose and preferred, just as he was not committed to the words of the author of the text Al-Tammartash and the commentator Al-Hasafaki and disagreed with them on issues Many, and sometimes he used to rectify them, just as Al-Sindi did not neglect any of the opinions, so he took the opinions of the latecomers, such as including the benefits of the endowment and the orphan's money, which is intended for exploitation by force, so the author's ingenuity appeared in his weightings and his jurisprudential choices. As for his sources, he relied on various sources that included the mothers of books The Hanafis, such as: Al-Hidaya, Multaqa Al-Abhur, Tabyeen al-Haqayek, Sharh Al-Ainy, Al-Walagiya Fatwas, and others, were quoted from books that are still in manuscript, such as: Tafseel Iqd Al-Faaraid by Ibn Al-Shehna, on which the author relied a lot in his explanation, and the book“Hashiyah Ala Minah Al-Ghaffar”by Khair Al-Din Al-Ramli, and the book“Kashf Al-Ramz”by Al-Husseini, and the book "Munyat al-Mufti by Al-Sijistani and so on. Al-Sindi did not abound in reasoning with the Holy Qur'an or with the hadiths of the Prophet, and he did not exceed four hadiths, just as he did not rely on language books except in two places in his book, and the book as a whole is a comprehensive jurisprudential encyclopedia of the correct opinions of the Hanafi masters, and he reached a great status so that all the Hanafis who came after him relied on The Sindhi book.