COVID-19 pandemi döneminin gebeler üzerindeki psikososyal etkileri
  1. Tez No: 804430
  2. Yazar: GÜLHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemi döneminin gebeler üzerindeki psikososyal etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin Kadın Doğum Polikliniği'nde 01.04.2021-30.04.2022 tarihleri arasında 300 gebe ile yürütüldü. Tanımlayıcı tipteki araştırmada literatür doğrultusunda hazırlanan 30 sorudan oluşan tanımlayıcı bilgi formu (TBF), Koronavirüs Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği ve Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ) kullanıldı. Gebelerin %43,7'si en ideal gebelik yaşı olan 25-29 yaş aralığındadır. Gebelerde uygulanan GPSDÖ alt boyut ve toplam puan ortalamaları anlamlı düzeyde düşük bulundu. Gebelerin Koronavirüs Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği, ölçek alt boyutu ve aldıkları toplam puan ortalamalarında ise anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak, COVID-19 pandemi döneminde gebe kadınların psikolojik/psikososyal desteğe ihtiyaç duydukları ve stres yönetimi konusunda yetersiz bilgiye sahip oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the psychosocial effects of the COVID-19 pandemic period on pregnant women. The research was carried out with 300 pregnant women between 01.04.2021-30.04.2022 in the Obstetrics and Gynecology Department of Istanbul Çam and Sakura City Hospital. In the descriptive study, a descriptive information form (DIF) consisting of 30 questions prepared in line with the literature, Perceptions and Attitudes Evaluation Scale towards the Coronavirus Epidemic, and Psychosocial Health Assessment Scale in Pregnancy were used. 43.7% of the pregnant women are between the ages of 25-29 which is the ideal gestational age. The sub-dimension and total score averages of the psychosocial healt assessment scale during pregnancy applied to pregnant women were found to be significantly lower. It was observed that there was no significant difference in the Scale of Perceptions and Attitudes of pregnants towards the Coronavirus Epidemic, the subdimension of the scale, and the total mean scores they received. In conclusion, it can be said that pregnant women need psychological/psychosocial support during the COVID-19 pandemic and they have insufficient knowledge about stress management.