Investigation of different control strategies with variable structure controllers
  1. Tez No: 8047
  2. Yazar: MURAT ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
DE5İŞKEN KONTROL STRATEJİLERİNİN DE?İŞKEN YAPILI DENETİMCİ ÎLE TASARIMI Model uyarlamalı değişken yapılı denetimci tasarımı“Decentralized”denetim sistemlerine uygulanmakta ve düzengeleme ve izleme sorunları tartışılmaktadır. Değişken yapılı denetimci tasarımı ile, iyi bir düzengeleme ve izlemenin yanısıra, parametre değer değişimlerine, bozucu etkenlere ve alt sistemler arasındaki etkileşimlere karşı duyarsızlık sağlandığı gösterilmektedir. Bunun yanısıra, her alt sistem dinamiğinin, önceden bel i rlenmiş. anahtar lama düzlemlerinin tayin ettiği daha düşük kertede bir model, dinamiğini takip etmesi sağlanmaktadır. Durum vektörlerinin bilinmediği durumlarda, izleyici vektörlerini kullanan değişken yapılı denetimci tasarımı geliştirilmektedir. Anahtarlama düzleminin ve denetimci iminin çıkış imi cinsinden tanımlanmasıyla yeni bir çıkış imi düzengeleme ve izleme yöntemi geliştirilmektedir. Denetim iminde var olan hızlı değişmenin denetimci parametrelerinin enterpolasyonu ile yok edilmesi sağlanmaktadır. Denetim algoritmalarının gerçeklenebi lir liği bilgisayar benzetimleri ile doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF DIFFERENT CONTROL STRATEGIES WITH VARIABLE STRUCTURE CONTROLLERS ABSTRACT Model Matching Variable Structure Controller (VSC) Design has been extended to cover Decentralized Control Systems. Both regulation and tracking problems are considered.lt is shown that VSC achieves perfect regulation and tracking, insensitivity to interactions among the local subsystems in addition to insensitivity to parameter variations and disturbances. Besides, the local subsystem dynamics approximate a reduced order model of which dynamic is governed by a predefined switching hyperplane. Moreover, VSC design with observed states is applied in case some of the states are not accessible. A new design method by which it is possible to define the control input and switching hyperplane in terms of the output is developed for output regulation and tracking. The undesirable chattering in the control input is eliminated by the interpolation of the controller parameters according to the switching logic. The feasibility of the control algorithms is verified through simulations on a digital computer.