Efficiency analysis of fixed and axis tracking options of photovoltaic systems to be installed in a Marina
Bir yat limaninda kurulacak fotovoltaik sistemlerin sabit ve hareketli i̇zleme opsiyonlarinin verim analizi
  1. Tez No: 804707
  2. Yazar: HİWA NAJMALDDİN NASRALDDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yat limanları gibi hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde elektrik tüketimi önemli bir maliyettir. Türkiye'de güneş enerjisinin elektrik amaçlı kullanımı çeşitli alanlarda yaygınlaşmasına rağmen, yat limanları bu teknolojiden henüz tam olarak yararlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı, bir yat limanının elektrik ihtiyacının fotovoltaik (PV) sistemle karşılanmasının fizibilitesini incelemektir. Bu amaçla Muğla'da (Bodrum) bir yat limanı seçilmiş ve aylık/yıllık elektrik ihtiyacı belirlenmiştir. Bu çalışmada yat limanının elektrik ihtiyacını karşılamak için ihtiyaç duyulan PV kurulu gücü seçilmiştir. Fotovoltaik Coğrafi Bilgi Sistemi (PVGIS) kullanılarak üç farklı seçenek için simülasyonlar gerçekleştirilmiş olup, bu sistemler tek eksen izleme (SAT), çift eksen izleme (DAT) ve sabit seçeneklerdir. Hesaplamalar sonucunda 2012 kW kapasiteli tek eksen takipli bir PV sistemi 4.469.618 kWh/yıl elektrik üreterek yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecektir. SAT PV sistemi için kurulum maliyeti geri ödeme süresinin 3,91 yıl olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hem DAT hem de SAT PV sistemlerinin sabit seçeneklere göre daha verimli olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity consumption is an important cost in businesses operating in the service sector such as marinas. Although the use of solar power for electricity has become widespread in various fields in Turkiye, marinas have yet to fully utilize this technology. The aim of this study is to examine the feasibility of supplying the electricity needs of a marina with a photovoltaic (PV) system. For this purpose, a marina in Muğla (Bodrum) was selected, and monthly/yearly electricity needs were determined. In this study, the PV installed capacity needed to meet the marina's electricity demand was selected. Simulations were performed for three different options using the Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS), these PV systems are single.axis tracking (SAT), dual.axis tracking (DAT), and fixed options. As a result of the calculations, a single axis tracking PV system with a capacity of 2012 kW will generate 4,469,618 kWh/year of electricity, which will be sufficient to meet the yearly electricity demand. It has been determined that the installation cost payback period is 3.91 years for SAT PV system. In addition, it was observed that both DAT and SAT PV systems were more efficient than fixed options.