Benlik saygısı ve kendini ayarlama düzeyi ile lüks tüketim eğilimi arasındaki ilişki
Relationship between self-esteem, self-monitoring and luxury consumption tendency
  1. Tez No: 804773
  2. Yazar: İLKNUR EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ANDAÇ DEMİRTAŞ MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lüks tüketim harcamaları dünya genelinde gün geçtikçe artmaktadır. Söz konusu tüketim farklı güdülenmelerle gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bireylerin benlik saygıları ve kendini ayarlama düzeyleri ile lüks tüketim eğilimleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bunu tespit edebilmek amacıyla yaşları 18 ile 48 arasında değişen 567 katılımcıyla anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara, Benlik Saygısı Ölçeği, Kendini Ayarlama Ölçeği ve Lüks Tüketim Eğilimi Ölçeği uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programında analiz edilerek istatistiksel sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, katılımcıların benlik saygısı ve eşsizlik alt boyutunda lüks tüketim eğilimi ile toplam lüks tüketim eğilimi arasında anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilirken, eşsizlik, sembolik anlam, keyfi arzu, ayrıcalıklı bir gruba ait olma, lüks tüketim eğilimi toplam puanı ile kendini ayarlama düzeyi arasında doğrusal yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Bunun yanı sıra, yaş ve lüks tüketim eğilimi arasında negatif bir korelasyon olduğu, gelir düzeyi ve lüks tüketim eğilimi arasında pozitif bir korelasyon olduğu ve kadınların keyfi arzu alt boyutunda lüks tüketim eğiliminin erkeklerden anlamlı miktarda yüksek olduğu ortaya koyulmuş olup, toplam lüks tüketim eğiliminde kadınlar ve erkekler arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Luxury consumption expenditures are increasing day by day around the world, which is driven by various motivations. The aim of this study is to investigate the relationship between individuals' self-esteem and self-monitoring and their luxury consumption tendencies. To that end, a survey was conducted with 567 participants aged between 18 and 48. Within the scope of the research, Self-Esteem Scale, Self-Monitoring Scale and Luxury Consumption Tendency Scale were applied to the participants. The data obtained were analysed in SPSS 20 statistical package program and statistical results were evaluated. The data obtained in the research reveals a significant positive relationship between the participants' self-esteem and luxury consumption tendency in the dimension of uniqueness and total luxury consumption tendency, and also a significant linear relationship between uniqueness, symbolic meaning, arbitrary desire, belonging to an exclusive minority, total score of luxury consumption tendency and self-monitoring. In addition, there is a negative correlation between age and luxury consumption tendency and a positive correlation between income level and luxury consumption tendency. Women's luxury consumption tendency is significantly higher than men's in the arbitrary desire dimension, while there is no significant difference between men and women in total luxury consumption tendency.