Kalibrasyon denemeleri ve bugüne kadar İzmir ve çevresinde bazı bitkiler için yapılan gübre önerileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 805
  2. Yazar: NEVİN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 7- ÖZET Kalibrasyon denemesinin amacı, belli bir bölgede yetiştirilecek belli bir bitkinin verimini arttırmak için toprak analiz yöntemiyle bulunacak bitki besin maddesi miktarlarına göre önerilecek gübre miktarlarının saptanmasıdır. Denemeyi kurarken toprak örnekleri alınır. Toprak analizleri yapılır. Analiz sonuçları ile gübrenin üründe sağladığı artış saptanır. Kurulacak tarla denemelerinde şahit dahil en az 4 tekerrürün bulunması gerekir. Denemeyi kurmak için Mitscherlich denkleminden yarar lanılır. Log (A-y)- log A-CjVcx denklemindeki ortalama e ve c değerleri bulunur ve kullanılır. Bu denklem denemenin yapıldığı bölge için kullanılır. 0 bölge için toprak analiz sonuçlarına göre tavsiye yapılır, Verilecek olan gübrenin ekonomik olması gerekir. Bu nu sağlamak için gübre ve ürün fiyatlarının bilinmesi gerekir. Bunun için prodüktivite (marjinalite) analizi yapılır, Marjinal masrafın marjinal gelire eşit olduğu nokta ekonomik optimum noktadır. Bu çalışmada Buğday, Mısır, Pamuk, Çeltik'in Ege Bölgesinde kalibrasyon çalışmalarına dayalı olarak bazı besin elementlerinin gübrelenmesi önerileri ve kalibrasyoau yapılamayan Bağ, Turunçgil ve Zeytin' in gübreleme tavsiye yöntemleri ve sonuçları verilmiştir. Ayrıca, Yurtseven ve Ülgen (1984),in diğer araştırma sonuçlarından yararlanarak Ege Bölgesi için hazırladığı N,P,K tavsiyeleri çizelgeler halinde verilmiştir. Kalibrasyon çalışmalarına örnek olarak Bilgin (1979), tarafından yapılan“Ege Koşullarında Buğdayın ticari gübre isteği ve Olsen analiz metodunun tarla denemeleriyle kalibrasyonu”verilmiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The aim of calibration test is fixing of fertilizer quantities tobe suggested according to quantities of plant nutrients to be fixed by the soil analysis method to increase produce of a plant to be grown in certain area. While the test is set up, soil samples are taken and analysed The increase that the fertilizer render on the product is fixed with the results of analysis At Least four repetition including blank should be existed in the field trails to be set up. ît is made use of Mitscherlich equation to set up the test. Medium e-, and c values in the equation of Log (A?y) - log A-c-b., - ex are reached and this equation is used according to results of soil analysis for that area» The given fertilizer sould be economical. r Prices of fertilizer and product sould be known to render this. Marginalite analysis is made for this. The point that the marginal expense is equal to the marginal income is op timum point. ît is suggested that the wheat, corn and cotton sould be fertilized with some nutrltiens in Aegean based on calibration studies How ever, vineyard, Citrus fruits and olive that calibration test can not be done suggestion methods and results of fertilization. în addition, N,P,K suggestions that Yurtsever and Ülgen (1984) prepared making use of other research results for Aegean are given as tables.“Wheat's commercial fertilizer requirements and calib ration of phosphorus analysis method, Called OLSBN, by the field trails”is given as example to calibration studies (By Bilgin 1979).