Koklear implant kullanan bireylerde spektral ve temporal çözünürlük becerilerinin araştırılması
Investigation of spectral and temporal resolution skills in individuals using cochlear implants
  1. Tez No: 805034
  2. Yazar: CANSU TOSYALI SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Koklear implant kullanıcısı bireylerin günlük yaşamdaki iletişim becerilerini etkileyen işitsel performans, temporal ve spektral bilgiyi kodlama yeteneği ile ilişkilidir. Dil edinimi zamanına göre oluşan işitme kaybı, koklear implant kullanıcılarında konuşma algısını şekillendirirken hangi ipuçlarından daha fazla yararlandığı konusunda fikir birliği yoktur. Mevcut çalışmada, prelingual ve postlingual işitme kayıplı koklear implant kullanıcılarının spektral ve temporal çözünürlük becerileri psikofiziksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve bu testlerin, sessizlik ve gürültü koşullarında konuşma algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Amaç kapsamında çalışmaya 18-55 yaş aralığında koklear implant kullanan 15 postlingual ve 15 prelingual işitme kayıplı birey ve normal işitmeye sahip, aynı yaş aralığında 30 birey dahil edilmiştir. Dahil etme kriterlerini sağlayan tüm katılımcılara sessizlik ve gürültü koşullarında Türkçe Matriks Test (TMT) uygulanmıştır. Spektral çözünürlüğün değerlendirilmesi için Spectraltemporally Modulated Ripple Test (SMRT) ve Easy Quick Spectral Modulation Detection Test (EasyQSMD) uygulanmıştır. Temporal çözünürlüğün değerlendirilmesi için boşluk tespiti paradigmalarından Random Gap Detection Test (RGDT) ve Gaps In Noise Test (GIN); temporal modülasyon eşiğini değerlendirmek için Easy Modulation Detection Threshold Test (EasyMDT) uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, araştırma grupları arasında tüm konuşma testlerinde ve spektral çözünürlük testlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p0,05). Prelingual işitme kayıplı grup, tüm psikofiziksel değerlendirmede her iki gruptan daha zayıf performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Auditory performance, which affects the communication skills of individuals with cochlear implants in daily life, is associated with the ability to encode temporal and spectral information. While hearing loss which occurs as per language acquisition process shapes speech perception at cochlear implant users, there is no consensus on which cues are more likely to be benefitted. In the current study, tests evaluating the spectral and temporal resolution skills of cochlear implant users with hearing loss according to language acquisition time and the relationship between speech perception in silence and noise conditions were evaluated. For this purpose, 15 individuals with postlingual hearing loss using unilateral cochlear implants in the 18-55 age range, 15 individuals with prelingual hearing loss, and 30 individuals in the same age range with normal hearing thresholds were included in the study. Turkish Matrix Test (TMT) was applied to all participants who met the inclusion criteria under silence and noise conditions. Spectral-Temporally Modulated Test (SMRT) and Spectral Modulation Detection Test (EasyQSMD) were applied to evaluate spectral resolution. Random Gap Detection Test (RGDT) and Gaps In Noise Test (GIN) from gap detection paradigms for evaluation of the temporal resolution; Temporal Modulation Detection Threshold Test (EasyMDT) for evaluation of the temporal modulation threshold were applied. Findings of the study showed that there was a statistically significant difference between research groups in all speech tests and spectral resolution tests (p0,05). The prelingual hearing loss group performed poorer than both groups in the overall psychophysical assessment.