Photocatalytic oxidation of agriculture herbicide diuron over MOF photocatalysts
Tarımda herbisit olarak kullanılan diuron'un MOF katalizörleri üzerinde fotokatalitik oksidasyonu
  1. Tez No: 805097
  2. Yazar: DİDEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DÜKKANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezde, bir dizi g-C3N4 destekli Ag/AgCl katkılı MIL-88A kompozitleri sentezlenmiş ve SEM, XRD, XPS, FT-IR, UV-vis DRS, N2 adsorpsiyon çalışmaları ve PL ile karakterize edilmiştir. Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 kompozitleri, farklı indirgenme zamanlarında, Fe:Ag mol oranları değiştirilerek, çeşitli radikal yakalayıcılar varlığında ve farklı ışık kaynakları altında hazırlanmıştır. Hazırlanan kompozitlerin fotokatalitik performansları, herbisit Diuron'un (DRN) sulu çözeltisinde görünür ışık ışıması altında incelenmiştir. Oksidant yokluğunda, en iyi aktivite gösteren Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 fotokatalizörü ile 60 dakika içinde tam DRN fotodegradasyonu gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, H2O2 ve persülfat varlığında, DRN'nin tam bozunmasına sırasıyla 15 dakika ve 30 dakika gibi daha kısa sürede ulaşılmıştır. Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 fotokatalizörü, inorganik anyonlar ve doğal organik madde (NOM) dahil olmak üzere farklı su matrisi türlerinde çok yüksek DRN giderimi sağlamıştır. Ayrıca, üç döngülü testler Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 kompozitinin yüksek kararlılığa sahip olduğunu göstermiştir. Radikal yakalama deneylerinin bulgularına göre, DRN'nin fotokatalitik oksidasyonunda O•2- ve h+ nın ana reaktif türler olduğunu sonucuna varılmıştır. Toksisite testlerinin sonuçları, arıtılmış DRN çözeltisinin, arıtılmamış DRN çözeltisinden %48.5 daha az toksik olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aktif radikallerin rolü, MIL-88A/g-C3N4 ve Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 varlığında DRN'nin önerilen bozunma mekanizması aracılığıyla tartışılmıştır. DRN fotodegradasyon koşulları Minitab-21 istatiksel deneysel tasarım programı kullanılarak optimize edilmiştir. Son olarak, DRN'nin sono-fotokatalitik oksidasyonu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 composites were synthesized and characterized by SEM, XRD, XPS, FT-IR, UV–vis DRS, N2 adsorption studies and PL. Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 were prepared by changing the photodeposition time, Ag loading amount and type of sacrifical agent and light source. The activities of as-prepared composites were examined on the photodegradation of herbicide diuron (DRN) in aqueous solution under visible LED light irradiation. Over the most active Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 composite, complete degradation of DRN was achieved within 60 min, in the absence of oxidants. However, in the presence of H2O2 and persulfate, complete degradation of DRN was reached in a shorter time of 15 min and 30 min, respectively. The Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4 photocatalyst showed sufficient activity in different water matrix species including inorganic anions and natural organic matter (NOM). Moreover, during three-cycle tests, the composite retained excellent photocatalytic stability. Based on the radical trapping experiments, O•2- and h+ were determined as the main reactive species involved in the photocatalytic oxidation. The results of the toxicity tests revealed that the treated DRN solution was 48.5% less toxic than the untreated DRN solution. Role of active radicals was discussed via proposed degradation mechanism of DRN over MIL-88A/g-C3N4 and Ag/AgCl@MIL-88A/g-C3N4. Experimental design was performed via Minitab-21 software to optimize fotodegradation conditions. Finally, the sono-photocatalytic oxidation technique was utilized to study the degradation of DRN.