Political ecology of geothermal power plants in Turkey: The case of Büyük Menderes and Gediz grabens
Türkiye'deki jeotermal santrallerinin politik ekolojisi: Büyük Menderes ve Gediz grabenleri örneği
  1. Tez No: 805257
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM İSKENDER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye, son yirmi yılda, kısmen uluslararası iklim değişikliği rejiminin dayattığı karbonsuzlaştırmanın küresel itici güçlerinin etkisiyle, kısmen uluslararası finans kuruluşlarından finansman sağlamak için bir fırsat olarak değerlendirdiğinden, kısmen de ithal edilen fosil yakıtları (ağırlıklı olarak doğal gaz)“yerli ve milli”enerji ile ikame etmek için yenilenebilir enerji yatırımlarını hızla artırdı. Yenilenebilir enerji yatırımlarındaki bu hızlı artış, iktidarın yükselen otoriter neoliberalizmiyle birleşince, geçim kaynaklarını ve yaşam alanlarını yok ettiği yerel toplulukların politik haklarını da ihlal ederek, rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal enerji santrallerine karşı çok sayıda yerel direnişe yol açtı. Bu bağlamda, bu tez özellikle Büyük Menderes ve Gediz Graben'lerinde artan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) nedeniyle oluşan adaletsizliklerin çok boyutluluğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Paydaşları ve önerdikleri alternatifleri belirlemek ve bu JES'ler etrafındaki çatışmaları çevreleyen çevresel adalet konularını anlamak için çok sayıda rapor, haber, basın bülteni ve video incelenerek metinsel bir analiz yapılmıştır. Bu analiz Aydın, Mezeköy'de derinlemesine görüşmeler ve katılımcı gözlem ile gerçekleştirilen saha çalışmasıyla desteklenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, bölgedeki JES'lerin büyük ölçüde ekolojik bozulmaya neden olduğunu, tarımsal üretime zarar vererek ve yerel toplulukların geçim kaynaklarına ve yaşam alanlarına el koyarak ekonomik eşitsizliği derinleştirdiğini ve aynı zamanda özel sermayenin çıkarlarını koruduğunu ortaya koymaktadır. Bu eşitsizlik, giderek otoriterleşen iktidarın yerel halkın kültürel,siyasi ve manevi haklarını ihlal etmesiyle daha da şiddetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past twenty years, Turkey has increased its renewable energy investments partly to follow the global driving forces of decarbonization enforced by the international climate change regime, partly to attract finance from international financial institutions, and partly to substitute imported fossil fuel (mainly natural gas) with“domestic and national”energy. The rapid increase in renewable investments, coupled with the increasing authoritarian neoliberalism of the government has taken a heavy toll on the local communities by destroying their livelihoods and violating their political rights, leading to an increasing number of local resistance movements against hydro, wind, and geothermal power plants (GPPs). Against this background, this thesis aims to examine the multidimensionality of the injustices arising from the increased number of GPPs, particularly in Büyük Menderes and Gediz Grabens. A textual analysis of numerous reports, news articles, press releases, and videos was conducted to identify the stakeholders and their proposed alternatives, and to understand environmental justice issues surrounding the conflicts around these GPPs. This analysis was then substantiated by in-depth interviews and participatory observation in the fieldwork in Aydın, Mezeköy. The results of this investigation reveal that GPPs in the region induce massive ecological degradation, deepening the economic inequality by damaging agricultural production and by expropriating livelihoods and living spaces of the local communities, while simultaneously upholding the interests of the business. This inequality is further exacerbated by the increasing authoritarianism of the government, resulting in the deprivation of the cultural, political, and moral rights of the local people.