Sera işletmelerinin mevcut durumu ve çevreye etkilerinin belirlenmesi: Menderes örneği
Current situation of greenhouses operations and determination of their impact on the envronment: A case study of Menderes
- Tez No: 805329
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
2021 yılında İzmir'in Menderes ilçesinde yürütülen bu çalışmada, serada yetiştiricilik yapan 86 üreticiyle yüz yüze anket yapılarak, üreticilerin sosyo-demografik yapıları, seraların genel durumu, üretimde kullanılan girdiler ve tarımsal atıkların değerlendirme şekillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca serada hıyar yetiştiriciliğinin girdi ve çıktıları üzerinden elde edilen verilere dayanarak, sera hıyar üretiminde birim alan başına enerji tüketimi ve enerji göstergelerini incelemek amacı ile yapılan yaşam döngüsü analizi (LCA) kullanılarak karbon ayak izi hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde bir hektar alanda 1 kg hıyar üretimi için gerekli olan enerji ortalama 0.61 MJ olarak belirlenmiştir. 1 kg hıyar üretimi için atmosfere salınan sera gazı miktarı ise ortalama 0.290 kg CO2 eşdeğeri olarak hesaplanmıştır. Anket verilerinin sonuçlarına göre üreticilerin, %96.5'inin toprak analizi yaptırmadığı, %74.41'inin gübrelemeyi kendi deneyimlerine ve bilgisine göre yaptığı, kimyasal ilaç kutularının sadece %5.82'sini geri dönüştürdüğünü, kimyasal gübre atıklarının ise hiç geri dönüştürülmediği, plastik örtü materyallerinin %32.55'inin geri dönüştürüldüğü, budama ve hasat artıklarının %11.63'ünün kompost olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Menderes district of İzmir in 2021, data were collected by implementing face-to-face surveys with 86 producers engaged with greenhouse cultivation. It was aimed to based on a survey study conducted to determine the socio-demographic structures of the producers, the general condition of the greenhouses, the inputs used in production and the valorization of agricultural wastes. Furthermore, based on the data obtained by calculating the inputs and outputs of cucumber cultivation in the greenhouse, the carbon footprint was calculated using the life cycle analysis (LCA), which was carried out to examine the energy consumption and energy indicators per unit area in greenhouse cucumber production. The average energy required for the production of 1 kg of cucumber per hectare in the operations studied was determined as 0.61 MJ. The amount of greenhouse gas released into the atmosphere for 1 kg of cucumber production was calculated as 0.290 kg CO2 equivalent on average. According to the survey results, it was determined that 96.5% of the producers did not have soil analysis and 74.41% applied fertilizers according to their own experience and knowledge, only 5.82% of the chemical pesticide boxes were recycled, chemical fertilizer wastes were never recycled; 32.55% of the plastic cover materials were recycled, and 11.63% of pruning and harvest residues were used as compost.