Aterosklerotik kalp hastalarında serum ve perikard sıvıda kinürenin yolu metabolitlerinin ateroskleroz ciddiyeti ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum and pericardial fluid kynurenine path metabolites and the severity of atherosclerosis in atherosclerotic HEART patients
  1. Tez No: 805540
  2. Yazar: HAKAN ÇOMAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Aterosklerotik kalp hastalıkları (ASKH), dünyada ve ülkemizde ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Syntax Skoru, koroner damar revaskülarizasyon prosedürleri öncesi ASKH' ın ciddiyetini gösterir. Çalışmalar, Triptofanın (Trp), Kinürenin (Kyn) yolu metabolitlerinin aterosklerotik kalp hastalıklarının etyolojisinde ve seyrinde rol aldığını göstermektedir. Bu çalışmada amaç, Syntax skoru I ile belirlenen koroner aterosklerozun ciddiyeti ile serum/perikardiyal sıvıda Trp-Kyn yolu metabolitlerinin arasındaki ilişki incelemek ve biyokimyasal bir belirteç olup olmadığını araştırmaktır. Kalbin etrafındaki perikardiyal sıvıdaki lokal çevre ile sistemik dolaşımdaki triptofan, kinürenin ve diğer metabolitlerin ölçümü yapılarak iki çevre arasındaki fark olup olmadığını incelemektir. Materyal Metot: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğindeki 101 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalardan, Mayıs 2021- Ekim 2021 de kan ve perikard sıvısı alındı. Numunelerin kromatografik ayrımı; HPLC sistemi vasıtasıyla, analiz ise ABSCIEX API 3200 tandem mass cihazı kullanılarak pozitif elektrosprey iyonizasyon modunda gerçekleştirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 60,03±9,63 yıl idi. %16,8'i kadın, %83,2'si erkekti. Syntax grupları, tüm demografik özelliklere göre homojen dağılıma sahipti (p>0,05). Çalışmamızda serumda ölçülen; Trp, 3-HK ve 3-HAA değerleri perikardiyal sıvı konsantrasyolarından istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Trp aminoasid metabolitlerinin kendi aralarındaki ilişki değerlendirildiğinde, serum Trp' ı; perikard Trp, Kyn, KA VE 3-HAA ile pozitif yönlü güçlü ilişki vardı. Serum Kinürenin ile perikard Kyn, KA, VE 3-HAA konsantrasyonları arasında pozitif yönlü güçlü ilişki saptandı. Koroner Total Oklüzyon (CTO) olmayan grupta, serum ve perikardiyal sıvıda 3-HK ölçümleri, CTO olan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Sonuç: Ateroskleroz, arter duvarında kronik inflamatuar bir süreçtir. Literatür amino asit metabolizmasındaki değişiklikler ile ateroskleroz gelişimi arasında güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıkarmıştır. Trp aminoasidinin kinürenin yolu metabolitlerinden özellikle 3-HK' nin koroner damar ateroskleroz ciddiyetiyle ilişkisinin gösterilmesinde öne çıktığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Atherosclerotic heart disease (AHD) is one of the leading causes of death in the world and our country. The Syntax Score indicates the severity of AHD before coronary vessel revascularization procedures. Studies show that metabolites of the Tryptophan (Trp) and Kynurenine (Kyn) pathway play a role in the etiology and course of atherosclerotic heart diseases. This study aims to examine the relationship between the severity of coronary atherosclerosis determined by Syntax score I and Trp-Kyn pathway metabolites in serum/pericardial fluid and to investigate whether it is a biochemical marker. It is to examine whether there is a difference between the two environments by measuring the local environment in the pericardial fluid around the heart and Trp, Kinurenine, and other metabolites in the systemic circulation. Material and Method: 101 patients in Ankara Bilkent City Hospital Cardiovascular Surgery Clinic were included in our study. Blood and pericardial fluid were collected from the patients included in the study between May 2021 and October 2021. Chromatographic separation of samples; It was carried out by the HPLC system and analysis was performed in positive electrospray ionization mode using ABSCIEX API 3200 tandem mass. Results: The mean age of the participants was 60.03±9.63 years. 16.8% were female and 83.2% were male. Syntax groups had a homogeneous distribution according to all demographic characteristics (p>0.05). In our study, measured in serum; Trp, 3-HK, and 3-HAA values were statistically significantly higher than pericardial fluid concentrations. When the relationship between Trp amino acid metabolites is evaluated, serum Trp is; There was a strong positive correlation with pericardium Trp, Kyn, KA, AND 3-HAA. A strong positive correlation was found between serum Kynurenin and pericardial Kyn, KA, and VE 3-HAA concentrations. In the group without Coronary Total Occlusion (CTO), 3-HK measurements in serum and pericardial fluid were statistically significantly higher than in the group with CTO. Conclusion: Atherosclerosis is a chronic inflammatory process in the arterial wall. The literature has revealed a strong relationship between changes in amino acid metabolism and the development of atherosclerosis. It was observed that Trp amino acid, one of the kynurenine pathway metabolites, especially 3-HK, came to the fore in demonstrating the relationship between the severity of coronary vessel atherosclerosis.