Türk toplumunda el bileğinde görülen aksesuar kemikçiklerin ve karpal koalisyonların sıklığının tespiti
Determination of the frequency of accessory ossicles and carpal coalitions observed in the wrist of the turkish society
- Tez No: 805803
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SARIKCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu gözlemsel çalışmanın amacı, Türk popülasyonunda el bileğinde görülen aksesuar karpal kemiklerin ve karpal koalisyonların sıklığını belirlemektir. Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi dijital görüntüleme veri tabanı, 2015-2022 yılları arasında tarandı ve herhangi bir endikasyon için yapılan tüm el bilek BT incelemeleri belirlendi. Bulunan 2213 dijital el bilek BT görüntülemesi hem kesitsel hem de üç boyutlu teknikleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 36,8±12,8 (18-89 yıl) olan toplam 2213 kişi dahil edildi. Bu bireylerin 1517'si (%68,5) erkek, 696'sı (%31,5) kadındı. 1205 (%54,5) hastada sağ el bileği, 1008 (%45,5) hastada sol el bileği BT çekildi. 2213 hastanın 158'inde (%7,1) aksesuar karpal kemikçik, 15'inde (%0,7) karpal koalisyon gözlendi. Sonuç: Aksesuar kemikler ve karpal koalisyonlar Türk popülasyonunda nadir görülen anatomik varyasyonlar değildir. BT, düz grafilere göre daha ayrıntılı bilgi sağladığından, aksesuar kemiklerin ve karpal koalisyonların prevalansı önceden düşünülenden daha yüksek olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this observational study was to determine the prevalence of accessory carpal ossicles and carpal coalitions using computerized tomography examination in the Turkish population. Method: Digital imaging database of the Antalya Education and Research Hospital was retrospectively reviewed to identify all wrist CT examinations for any indication between 2015 and 2022. 2113 wrist CT scans were evaluated to determine the accessory carpal ossicles and carpal coalitions using cross-sectional and three-dimensional imaging. Results: A total of 2213 people with a mean age of 36.8±12.8 (range, 18-89 years) were included in the study. Of these individuals, 1517 (68.5%) were male and 696 (31.5%) were female. CT of the right wrist in 1205 (54.5%) patients and the left wrist in 1008 (45.5%) patients were examined. Accessory carpal ossicles were detected in 158 (7.1%) of 2213 patients, and the carpal coalition was observed in 15 (0.7%). Conclusion: Accessory ossicles and carpal coalitions are not rare anatomic variations in the Turkish population. Because CT provided more detailed information than plain radiographs, the prevalence of accessory ossicles and carpal coalitions might be higher than previously thought.